Jump to content
  • Announcements

    • Xmat

      Pravidlo pro postování v TTT

      Do sekce Tipy, triky, tutoriály nepatří žádné dotazy.   Postujte sem vaše návody, tipy a různé další věci jež uznáte za vhodné sdělit zdejšímu osazenstvu, ale veškeré dotazy směřujte do sekce Všeobecná diskuse.
    • Replik

      Seznam návodů a důležitých témat v této sekci

      Pro lepší přehlednost jsem vytvořil tento seznam, který vás, méně zkušené, lépe provede touto sekcí. Věřím, že zde najdete, co hledáte. Vypsané jsou návody, které jsou oficiálně uznané jako návody. Běžné diskuze, které neposkytují postupy a rady zvěřejněny nejsou.   Instalace vlastního MaNGOS Serveru Díky těmto návodům budete (měli by jste být) schopni vytvořit a následně spustit váš vlastní server. Nastavení je pro verze s i bez datadisku.   Instalace MaNGOS Serveru (bez datadisku TBC) - Autor Benny Instalace MaNGOS Serveru (s datadiskem TBC) - Autor Malfik Instalace MaNGOS Serveru v prostředí Linux - Autor charlie Instalace MaNGOS Serveru v prostředí Linux - Autor kupkoid   Chyby a jejich řešení při přihlašování k serveru - Autor Cybe   Zálohování uživatelských dat   Dávkový soubor (BAT soubor) pro vytvoření SQL záloh - Autor Replik   Kompilování - tvoření vlastních release (revizí)   Tvorba kompilací pro Win32 (MangoScript) - Autor bLuma   Ostatní - těžko zařaditelné, ale neznamená to, že nejsou dobré   VIP Systém - Autor charlie Tvorba Webových stránek pro MaNGOS - Autor zahuba Tvorba teleportačních NPC (MangoScript) - Autor Replik Registrační web (původně předělaná SPORA) Funkční pro Antrix i MaNGOS - Autor Replik Nastavení a spuštění Minimanager pro MaNGOS - Autor BlackMartin Nastavení MaNGOS Website - Autor Artorius   Samozřejmě jsou zde i jiné návody, ale tyto jsou nejvíce používané, proto věřím, že vám budou nápomocné. Tuto sekci budeme upravovat podle potřeby. Pokud by jste něco nenašli nebo si nevěděli rady, hledejte na fóru a teprve potom založte vlastní topik. Pokud nějaký autor vytvoří kvalitní návod a chtěl by ho zveřejnit i v tomto seznamu, doporučuji, aby mi napsal zprávu skrze PM.   Díky a přeji hezký den na WoWResource   Replik
    • Aristo

      Příspěvky tam, kde nemají co dělat

      Dodržujte zákaz přispívání do topiků s repaky pokud si to zakladatelé nepřejí!! Opakované psaní příspěvků bude trestáno warnem.
    • Aristo

      Používání spoilerů

      Poslední dobou má většina uživatelů fora zvláštní nutkání postovat extrémně dlouhé texty nebo kódy, které zabírají v nejedenom případu i 80% obsahu celé stránky a hodně tak zvedají nepřehlednost v topiku. Chtěl bych všechny uživatele požádat, aby při postování citací, jakýchkoliv kódů, errorů, atp... delších než 30 řádků používali funkci spoileru.   Funkci vyvoláte příkazem [spoiler] text [/spoiler]   Ukázka:  
Sign in to follow this  
Clou

Tvorba OS

Recommended Posts

Ono, kdysi jsem měl taky takovu ideu na střední, ale postupem času se ukázalo, že by ten projekt nebyl lepší než plno jiných už existujících a že na to vlastně ani není čas. Nakonec jak můj kolega tehdy vymyslel, tak onen OS se měl jmenovat právě Chronos nebo možná lépe ChronOS. Pak si ze mě děli jedni kamarádi srandu, tak jsem si ten nick nakonec vzal, aby mi to připomínalo můj tehdejší a možná i stále trvající záměr.

Teď už jsem rok a půl po výšce ze školy venku a můžu říct, že v práci defakto taky programuju částečně OS do mikrokontrolérů, takže tato myšlenka je stále využitelná v praxi. Ale v průmyslu je lepší než si vše psát sám a několik let to ladit, raději převzít jiný open source projekt a upravit ho podle potřeb. Ale uvedené články mají jistě hodnotu jako výukový materiál vhodný pro inspiraci programátorů co nemají co dělat. Obávám se, že to stejně v dnešní době moc lidí nezaujme.

 

Takže je otázka co Clou sleduje tím, že to tady píše :)

 

Jinak dobře, že se to smrsklo na uvedení dotazů než sem vše kopírovat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tvořit nový OS nemá cenu pokud na to budeš sám.

 

Každopádně je čas a prostor pro nový operační systém. Jelikož Windows už se stává balast, který je hromada technologii kvuli dependencies jsou v jádru zbytečné věci atd. možná ve Windows 7 to Microsoft vyčístí, ale pochybuju.

 

Každopádně ani Linux není dobrá varianta :) taky kopa balastu a ideii. Žadný ucelený celek.

 

Osobně už chci, aby příšel nějaký OS napsaný v managed kódu s propracovaný mikro-kernelem, uceleným frameworkem, propracovanou tvorbou UI(vektorově - XAML, SVG), modulárnost, izolace procesu atd. Nejblíže tomu je Mac OS X(má pořád v sobě BSD - Darwina, ale Framework ma vymakaný), ale ten je pouze na Applech :( Potom samozřejmě Singularity, ale to je Lab project :(

 

 

Možná Midori? :) ale to tak za 10let :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co Solaris? :) Nebo Plan 9 je docela zajimavej :).

Edit: Btw. ruznych hobby systemu mate tunu, pokud se tim chcete jen tak vzdelavat tak go on :). Haiku, Syllable nebo treba ReactOS vas volaj :P

Edited by Ganimoth

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tvořit nový OS nemá cenu pokud na to budeš sám.

 

Každopádně je čas a prostor pro nový operační systém. Jelikož Windows už se stává balast, který je hromada technologii kvuli dependencies jsou v jádru zbytečné věci atd. možná ve Windows 7 to Microsoft vyčístí, ale pochybuju.

 

Každopádně ani Linux není dobrá varianta :) taky kopa balastu a ideii. Žadný ucelený celek.

 

Osobně už chci, aby příšel nějaký OS napsaný v managed kódu s propracovaný mikro-kernelem, uceleným frameworkem, propracovanou tvorbou UI(vektorově - XAML, SVG), modulárnost, izolace procesu atd. Nejblíže tomu je Mac OS X(má pořád v sobě BSD - Darwina, ale Framework ma vymakaný), ale ten je pouze na Applech :( Potom samozřejmě Singularity, ale to je Lab project :(

 

 

Možná Midori? :) ale to tak za 10let :D

Plně tě chápu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Co Solaris? :) Nebo Plan 9 je docela zajimavej :).

Edit: Btw. ruznych hobby systemu mate tunu, pokud se tim chcete jen tak vzdelavat tak go on :). Haiku, Syllable nebo treba ReactOS vas volaj :P

 

Solaris je UNIX a ty jsou na jedno brdo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sledoval sem tim to,že mě dáné články zaujaly a proč bych se nemohl rozšířit obzor nejen já ale i mnoho dalších...Třeba se tady na forku najde někdo kdo dostane stejný nápad ale udělá něco pro WoW servery třeba ruzné verze jak pro Mangos(trininty) tak pro ArcEmu...Kdo ví jak se to všechno ještě vyvyne...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nebo SkyOS. Jenže to je všechno stejný balast psaný v C nebo C++. Aby mohl být systém lepší, tak nemůže stavět na stejném základě a měl by používat např. ten managed kód nebo nějaký modulární komponentní a neměl by vnitřně neustále komunikovat textově a vůbec je toho plno. Ale kdysi jsem zkoušel začít a zjistil jsem, že na to není vhodný programovací jazyk, tak jsem zkoušel vykoumat jazyk a pak jsem zjistil, že to není už v mých silách, tak jsem to odložil do šuplíku třeba bude v důchodu čas.

 

Celkově vzato dělat OS už nemá v dnešní době smysl, protože OS je o podpoře hardware a ovladačích. Vše se přesouvá na web a do internetových aplikací a do virtuálních strojů a na os už tak moc nezáleží. Právě že si všimněte, že windows už ztrácí postupně svoji váhu. Dnes potřebujete internetový prohlížeč a do nějak adobe flash a máte na dosah vše od přehrávačů hudby k flash video přehrávačům a dokonce i komplet webovým operačním systémům. Doporučuju zkusit http://demo.eyeos.org/

 

Dnes se neoplatí dělat low level os, ale na nějakém klasickém os a třeba linuxovém jádru postavit kvalitní platformu na virtuální vrstvě jako má třeba Java. Prostě virtuální os a aplikace bez závislosti na hardware. Prostě psát od základu os v reálním režimu to už je passé.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S tím managed kódem to vyřešili v Microsoft Research, takže vyvinuli nové jazyky, které jsou velice optimalizované, můžeš se kouknout na Spec# a Sing#.

 

V dnešní době skoro už skoro nevadí, když by OS sežral pul giga paměti kvůvli GC a byl by náročnější, když máme tak výkonný PC za cenu, že dostanem neuvěřitelně bezpečný a stabílní OS.

 

Ačkoliv Web určitě bude nabízet v budoucnu nějakou část aplikace, tak rozhodně nenahradí celý OS. Lidi pořád budou chtít hrát hry, vyvíjet aplikace v nějaký studiích atd. je toho spousta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovšem na servery se postupně přesouvá mainstream tedy hlavní každodenní aplikace a tedy většina veřejných a komerčních služeb. Kancelářské balíky, účetnictví, informační systémy, komunitní stream video a tv servery, rádia, chaty a kdo ví co ještě. Ale podstatné také je, že častěji se lidé budou připojovat vzdáleně na server a tedy pracovní plochu což třeba mám zrovna teď přes FreeNX na Linuxu, ale v tu chvíli už není podstatné co je tam za OS v té dolní vrstvě. Je to o aplikacích a uživatelském prostředí, které může úplně stejné běžet na libovolném systému.

 

Osobně patřím mezi odpůrce M$ a jakékoliv ty jejich superkvalitní technologie už přehlížím. Nakonec ten jejich úžasný vývoj je hlavně o tom, že koupí konkurenční firmu co nabízí nějaký dobrý produkt co sami nemají a pak to prodávají pod svoji nálepkou. Kdokoliv, kdo nechce být omezený na jednu firmu, která má řešení "na vše" tak sáhne raději po nějakém zajímavějším open source nástroji.

 

A tobě možná nevadí, že ti OS sebere půl giga paměti jen tak pro režiji, ale mě to určitě vadí a vadí to mnoha výrobcům malých počítačů a to nejen netbooků, kde se osazuje už giga paměti, ale také různých UMPS a PDA a různých vestavěných zařízení. Jejich systém a platforma je dodávána jako "hotové" řešení a není možné si jej pak upravit podle konkrétních podmínek. Ale to je samozřejmě dobře, protože o to dřív na tom poli skončí.

Sama Vista je ukázkou toho, jak se dá ten systém zmršit a přeplácat. Nakonec žebříčků proč neinstalovat Vistu existuje celá řada. Jedna věc je virtuální programovací vrstva a mezikód a druhá věc je nepřehledné a přeplácané prostředí a systém, který si neustále něco sám dělá a zpomaluje práci uživatele.

 

Cesta virtuálního kódu a instrukcí je dobrá a perspektivní a nesmí se to omezit na jednoho výrobce a na jednu komplikovanou platformu. Nakonec už jen ten zpočátku trapně jednoduchý jazyk PHP běží defakto na virtuálním stroji a díky tomu, že programátory ani uživatele neomezuje, tak slaví nemalý úspěch.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

×