Jump to content
  • Announcements

    • Xmat

      Pravidlo pro postování v TTT

      Do sekce Tipy, triky, tutoriály nepatří žádné dotazy.   Postujte sem vaše návody, tipy a různé další věci jež uznáte za vhodné sdělit zdejšímu osazenstvu, ale veškeré dotazy směřujte do sekce Všeobecná diskuse.
    • Replik

      Seznam návodů a důležitých témat v této sekci

      Pro lepší přehlednost jsem vytvořil tento seznam, který vás, méně zkušené, lépe provede touto sekcí. Věřím, že zde najdete, co hledáte. Vypsané jsou návody, které jsou oficiálně uznané jako návody. Běžné diskuze, které neposkytují postupy a rady zvěřejněny nejsou.   Instalace vlastního MaNGOS Serveru Díky těmto návodům budete (měli by jste být) schopni vytvořit a následně spustit váš vlastní server. Nastavení je pro verze s i bez datadisku.   Instalace MaNGOS Serveru (bez datadisku TBC) - Autor Benny Instalace MaNGOS Serveru (s datadiskem TBC) - Autor Malfik Instalace MaNGOS Serveru v prostředí Linux - Autor charlie Instalace MaNGOS Serveru v prostředí Linux - Autor kupkoid   Chyby a jejich řešení při přihlašování k serveru - Autor Cybe   Zálohování uživatelských dat   Dávkový soubor (BAT soubor) pro vytvoření SQL záloh - Autor Replik   Kompilování - tvoření vlastních release (revizí)   Tvorba kompilací pro Win32 (MangoScript) - Autor bLuma   Ostatní - těžko zařaditelné, ale neznamená to, že nejsou dobré   VIP Systém - Autor charlie Tvorba Webových stránek pro MaNGOS - Autor zahuba Tvorba teleportačních NPC (MangoScript) - Autor Replik Registrační web (původně předělaná SPORA) Funkční pro Antrix i MaNGOS - Autor Replik Nastavení a spuštění Minimanager pro MaNGOS - Autor BlackMartin Nastavení MaNGOS Website - Autor Artorius   Samozřejmě jsou zde i jiné návody, ale tyto jsou nejvíce používané, proto věřím, že vám budou nápomocné. Tuto sekci budeme upravovat podle potřeby. Pokud by jste něco nenašli nebo si nevěděli rady, hledejte na fóru a teprve potom založte vlastní topik. Pokud nějaký autor vytvoří kvalitní návod a chtěl by ho zveřejnit i v tomto seznamu, doporučuji, aby mi napsal zprávu skrze PM.   Díky a přeji hezký den na WoWResource   Replik
    • Aristo

      Příspěvky tam, kde nemají co dělat

      Dodržujte zákaz přispívání do topiků s repaky pokud si to zakladatelé nepřejí!! Opakované psaní příspěvků bude trestáno warnem.
    • Aristo

      Používání spoilerů

      Poslední dobou má většina uživatelů fora zvláštní nutkání postovat extrémně dlouhé texty nebo kódy, které zabírají v nejedenom případu i 80% obsahu celé stránky a hodně tak zvedají nepřehlednost v topiku. Chtěl bych všechny uživatele požádat, aby při postování citací, jakýchkoliv kódů, errorů, atp... delších než 30 řádků používali funkci spoileru.   Funkci vyvoláte příkazem [spoiler] text [/spoiler]   Ukázka:  
Sign in to follow this  
Walenthein

Programovanie

Recommended Posts

Hľadám nejakého schopného a inteligentného Učiteľa ktorý programuje v jazykoch : HTML , php , Css , Jaca , C , C++ , Sql , Mysql

viem som si toho vedomí že nieje to ľahké a nieje to na pár týžňov či mesiacov očakávam základy a postupne. Samozrejme som ochotný

zaplatiť . Na cene sa dá dohodnúť. =)

 

Prajem príjemný zvyšok dňa Walenthein =)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hodinová sazba ? Rozsah hodin týdně ?

Edit: Nehledě na to, že to máš v blbý sekci. Ty nenabízíš nic, ale poptáváš.

Edited by Wladass

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hľadám nejakého schopného a inteligentného Učiteľa ktorý programuje v jazykoch : HTML , php , Css , Jaca , C , C++ , Sql , Mysql

viem som si toho vedomí že nieje to ľahké a nieje to na pár týžňov či mesiacov očakávam základy a postupne. Samozrejme som ochotný

zaplatiť . Na cene sa dá dohodnúť. =)

 

Prajem príjemný zvyšok dňa Walenthein =)

 

No ako prvé by si sa mohol naučiť písať, Jaca? chcel si povedať Java, SQL (je Dotovaci Jazyk) MYSQL je len program ktorý ti vytvorí network k databaze.

Takéto veci sa nedajú učiť, musíš si to testovať sám a prísť nato, inak to je strata času..

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Učitele kterej ovládá všechny zmíněný technologie nenajdeš... Stejně je tak nemožný a nesmyslný se učit tolik platforem a jazyků. Nejdřív si ujasni co chceš dělat (desktop aplikace, weby, nějaký speciality - komunikace po síti, ...) a podle toho si vyber JEDEN programovací jazyk... Tj. PHP nebo Java nebo C nebo C++.

 

HTML a CSS se naučíš snadno, stejně tak SQL (respektive MySQL).

 

Já klidně v případě nějakejch problémů či nasměrování správnym směrem poradím ale učit tě step-by-step zadarmo nebudu (to zabere spoustu času). Ovládám CSS, HTML, JS (jQuery), PHP (Doctrine, Nette), Java (Spring, Hiberante, JSF)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

No tak možno neviem písať. No áno máš pravdu je to veľa , ale tak ja mam záujem nejako začať tak chcem začať pri tvorbe web stránok , HTML , php ,CSS a sql čo je na DB pre web. Jasne zadarmo nič nechcem na cene sa dohodneme jasne som to tam napisaľ.

Tomaš Kolinger odpoveď na úrovni Ďakujem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Učitele kterej ovládá všechny zmíněný technologie nenajdeš

 

Já umím všechny zmíněné technologie a brzy budu učit, ale v tomto případě bych stejně zájem neměl.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Určitě? Já si teda neumím představit Javistu, kterej by zvádal všechno = desktop frameworky + webový frameworky, tam je toho strašně moc. A když si vezmeš, že každej jazyk má hned několik využítí a v každym využití musíš umět aspoň jeden framework...

 

Co například umíš v Jave? Swing? Spring? JSF? Hibernate? A jaký máš s tím zkušenosti?

A co umíš v PHP?

 

Umět zákaldní syntaxi a znát ekosystém je hračka, to se naučíš za den ale ovládat technologii tak, že si tím můžeš vydělávat je už jinej level a opravdu si nemyslím, že ovládaš všechno... To by si musel mít hodně dobrou paměť a musel by si programovat hodně hodně let.

Edited by Tomáš Kolinger

Share this post


Link to post
Share on other sites

V Java umím Android, Swing, J2EE (JSF, Hibernate), PHP nemám moc rád a už jsem na něj zanevřel, protože v něm nevidím potenciál, ale tam umím CakePHP, více frameworku jsem už nedělal. Raději jsem přešel na Ruby on Rails. Krom zmíněných umím ještě .NET (ASP.NET MVC i WebForms, WinForms, WPF, Windows Phone) a Objective-C (Cocoa Touch). V C++ umím Qt (momentálně hlavně rozvíjím ve spojení s BlackBerry) a STL.

 

Momentálně jedu hlavně mobilní technologie, takže se soustředím na Java (Android), C# (Windows), C++ (BlackBerry, trochu iOS) a Objective-C (iOS). Plus Ruby on Rails, což používám na webové věci. Ostatní věci jsou spíše pozůstalosti z minulosti.

 

Jinak samozřejmě v něčem jsem slabším a v něčem silnější, ale mám všeobecný přehled a určitě bych dokázal ve všech zmíněných věcech učit základní lekce, pouze by to chtělo krátké připomenutí u těch věcí, které už jsem delší dobu nepoužíval.

 

Jinak já nemám potřebuji to nijak dokazoval. Pouze říkám, že takový lidé jsou a nejsem jediný. To jestli tomu budeš věřit už nechám na tobě. :)

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jestli to doopravdy umíš tak v tom případě respekt :). Jen jsem chtěl poznamenat, že napsáním 3 aplikací se platformu nenaučíš, to je otázka několik let praxe... A jelikož se bavíme hned o desítce "platforem", tak mě to pasuje leda na veterána, co programuje přes 20 let.

 

Tak poupravím moje tvrzení: podobných lidí je opravdu ale opravdu hodně málo :). A jejich hodinová sazba (přece jenom bejt senior v několika jazycích něco stojí) je úplně mimo rozpočet nějakýho studenta, takže se dá říct, že ho opravdu nenajde.

 

Mimochodem... PHP šlo za poslední dobu hodně dopředu, už skoro dohání ostatní webový platformy :). Takže nesledovat PHP pár let = netušíš co vlastně PHP je.

Edited by Tomáš Kolinger

Share this post


Link to post
Share on other sites

To bereš moc do extrému. Samozřejmě člověk nebude senior programátorem ve všech znalých platformách, ale stačí být i junior, aby mohl učit někoho, kdo nic nezná. Stejně ty věci, které odlišují seniora od juniora budou začátečníkovi k ničemu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tohle už jsou věci, které jsou diskutabilní a subjektivní. Best practises jsou věci, které jsou většinou společné skrze jednotlivé technologie. Proto je taky jednoduché umět více technologii, protože je to pouze o znalosti knihoven a syntaxe jazyka. To nejdůležitější jsou principy (způsob psaní kódu). Prostě máš PHP, Python, Ruby, C#, Java a všechny mají MVC frameworky a ten princip je stejný. Pouze je jiná syntaxe. Je tedy důležité být senior v principech. Alespoň z mého pohledu, ale chápu, že ty to můžeš vidět jinak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Archtektura frameworku je hodně hrubé zrno. Mě jde například o to jak předat parametr v URL, jak uložit stav komponenty a k tomu máš mnoho cest a plno jich funguje ale jsou špatně... Nebo například konfigurace projektu, na localu vše frčí ale špatně nastavná databázová vrstva ti na produkci sežere všechny resources. A programátor, který nezažil technologii v praxi, může mít plno omylů ve formě performace či hůře security issues.

 

A na to jsem narážel i v diskuzi v Shoutboxu - protože přesně takové informace programátor potřebuje. Obecně principy jsou samozřejmě taky potřeba ale na tom systém nepostavíš, ty potřebuješ vodítko, aby si v nové technologii nezabloudil.

 

Tohle jsem si testoval sám na sobě, při přechodu na novou platformu jsem si napsal takový example program dle toho co jsem znal z jiných jazyků... Po pár měsících jsem se vrátil s nějakou praxí a ten example měl samozřejmě plno chyb a plno věcí řešil zbytečněsložitě.

 

A teď si představ co by vytvořil člověk, co nikdy neprogramoval a nemá zkušenosti žádné... IMHO obrvoský ekosystém zmatku :).

Edited by Tomáš Kolinger

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ukončil bych to, že máme oba odlišný přístup jak přistupujeme k věcem. Jen bych k tomu dodal, že já se vždy naučím to vodítko tím, že si přečtu knihu, která shrnuje ty nejlepší practises daného frameworku a vím, že potom dělám věci, tak jak se na dané platformě dělat mají. Plus hledám vždy ke způsobu jiné způsoby a potom hledám, který z nich je nejlepší. Vždy si kladu otázku, zda způsob, který využívam je optimální.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak většinou takové frameworky nepoužívám, protože nejsou dostatečně populární a tím pádem naložený čas k jejich studiu by nemusel být dobrou investicí, ale když tedy nepoužívám knihu, tak studuji tutoriály, rady ostatních a v případě, že není ani to, tak čtu zdrojové kódy cizích lidí, což dělám i tak, ale ne ve velké míře.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Určite nesúhlasím s tým, že pri znalosti každého jazyka je potrebné mať znalosť aj nejakého už vytvoreného FW. Napr. pri PHP. Na to, aby som vytvoril väčšiu webovú aplikáciu nepotrebujem mať znalosť známeho FW, v pohode si môže človek svoj vlastný mini-framework, ktorý si vystaví na mieru a nemusí sa učiť myslenie niekoho iného, kto taký FW vymyslel. Mnoho populárnych webstránok nepoužíva známe Framework (Nette, Zend, CakePHP, CodeIgniter ...), keďže to nie je nutnosť na danú webstránku. Ono ti to v určitých oblastiach tú prácu zjednoduší, to áno, ale prv, než tomu vôbec začneš chápať myslenie autora (resp. autorov) chvíľu trvá a zas na druhú stranu sa musíš prispôsobovať možnostiam a požiadavkám daného FW. Nechcem tu zhadzovať známe Frameworky, to nie, majú svoje dobré využitie, ale chcem len podotknúť na to, že aby stránka, ktorá nie je nejaký malý projekt, vyslovenie nemá povinnosť byť vytvorená pomocou Frameworkov, v ktorom pracujú ďalší jedinci. Tým programátor, ak sa naučí sa iba učiť na myslení iných, prestane zmýšľať hlbšie o tom, keby dostal prácu vytvoriť základné jadro systému, ktoré si bude chcieť použiť svoj vlastný framework, podľa ich potrieb.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vývoj bez frameworků je mnohonásobně nákladnější, jak na vývoj, tak na údržbu. Systém zná jenom jeho autor (ten ho samozřejmě nebude dokumentovat) a takový systém je bezcenný, protože na projektu bude spolupracovat zaručeně více lidí a ty budeš jediný, kdo to bude znát. Z tvojeho pohledu je to super, protože vlastníš know-how a tím si "pojistíš" práci ale z pohledu projektu je to strašná brzda a potenciální problém.

 

Samozřejmě máš pravdu, že to neplatí vždy (například tam kde se hraje na maximální výkon) ale to je opravdu malý zlomek aplikací (konkrétně u webů to budou jednotky procent).

 

Například webové frameworky používají více-méně stejné technologie (MVC, IoC, ORM, ...), takže se nemáš co učit (popřípadě co nepochopit) - všechno to funguje stejně. Obecně v programování moc velkých změn není a prakticky používáme furt stejné principy.

 

A z toho všeho vyplívá jedna důležitá otázka - proč psát něco, co je již napsané? Navíc je to ověřené a otestované.

 

Mimochodem... Poslední zmínka o dovednostech programátora ani moc nezáleží jestli používá frameworky, to je prostě o přístupu. Pokud to bude člověk, kterej nad tím nepřemýšlí a jenom to kopíruje, tak je to prostě špatný ale to samé jde aplikovat i bez frameworku.

Edited by Tomáš Kolinger

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na otázku proč psát něco, co je již napsané? sa môžem, rovnako spýtať na stránky, ktoré sa bežne programujú - eshopy, portfólia, blogy, firemné stránky. Veď na všetko si vystačia už vytvorené CMS (WordPress, Joomla, PrestaShop ...), ktoré su taktiež overené a otestované. Tak isto ti môžem odpovedať na tvoju otázku. Je to jednoduché. Ja určite sa chcem zaradiť medzi skupinu, ktorá tvorí, nie tá, ktorá už to vytvorené používa.

Edited by Lkopo
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

CMS je aplikace, to je hotový systém, je určen na konkrétní nasazení za určítých podmínek a má celou řadu omezení. Framework je nástroj, který ti usnadní vývoj aplikací.

 

Takže to tvoje tvrzení, je jako říct, že dům je lepší postavit, než si koupit maringotku - srovnáváš něco, co srovnávat nejde. Tady se bavíme o stavění domů, nikoliv o hotových řešeních. A framework zastupuje nástroj, který ti v tom pomůže. Samozřejmě framework má taky svoje omezení, neexistuje dokonalý nástroj, který umí vše - proto máme frameworků celou řadu a je důležitý zvolit správný nástroj na konkrétní řešení ale určitě se nedá říct, že framework == CMS, to je vážně blbost.

Edited by Tomáš Kolinger
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vo výslednej fázy to jedno je. Keďže zákazník sa nezaujíma ako to naprogramuješ, on chce toto a toto. On sa z veľkej časti do kódu ani nepozerá, takže k tomuto, či použiješ svoju vlastnú prácu, alebo zapredáš niečo, čo je FREE a on o tom znalosť nemá, tak nič nepovie. To už je zasa drzosť zo strany tvorcu, na ktorú som absolútne alergický. Človek, ktorý sa naučí pracovať iba vo FW, s tým, že nič okolo seba už nerieši, keďže to spraví celý FW namiesto neho, ako napr. ochrana dát, záťaž, správna hierarchia ostane závislým na týchto možnostiach a nebude môcť už nabrať aj dosť praxe, čo sa týchto vecí týka. Je dobré sa učiť tvoriť na základných veciach, ako prechádzať na Frameworky, keďže tie základné otázky ty už máš zodpovedané, poprípade, ich neriešiš. Netrápi ťa, čo správne zabezpečiť, ako zostaviť správne kód, čo sú do budúcna určite správne znalosti tam, kde Framework nie je. Ono napadol ma teraz jeden príklad - manuálna a automatická prevodovka. S maunálom potrebuješ sa zaujímať, kedy môžeš preradiť (už podľa suchu), starať sa, aký máš práve stupeň na križovatke, pracovať so spojkou, pričom na automate (ako FW), kde sa o to starať už nemusíš. No a aký je medzi tým rozdiel? V Amerike je automat samozrejme u nich klasikou, tam auto s bežným manuálom je niečo celkom iné a keď raz má zasadnúť Američan do európskeho auta s manuálom, horko-ťažko sa vôbec niekam dostane. Tým chcem povedať, že učiť programátorov hneď aby pracovali vo FW určite nie je najlepšia voľba, keďže by mali sa učiť na chybách a aj premýšľať sami, narozdiel ako sa o to nestarať a robiť iba ostatné veci. Potom, keď až naberie nejaké tie zručnosti, vtedy by si mal vybrať cestu, či chce ísť pod Framework, alebo si vybrať tú druhú, ťažšiu cestu, kde si dané veci poskladá sám a pochopí princípu, že to nie je nemožné. Ja som sa rozhodol pre tú druhú, zrejme ty pre tú prvú a preto aj dávaš odporúčania, ktoré si ale myslím, že začiatočníkom nie sú najvhodnejšie.

Edited by Lkopo

Share this post


Link to post
Share on other sites

CMS jako Wordpress, Joomla atd. jsou napadnutelný (někdy za to může ten, kdo tam cpe neověřený pluginy a templaty). Na firemní web bych to necpal, ale spousta lidí má očividně jiný názor. Existuje mnoho lidí co dělají firemní prezentace ve WP a pak se diví, že jim nejde web. Samozdřejmě si myslí, že za to může náš hosting. Kdyby to dělali pořádně, nestalo by se to.

 

Frameworky jsou fajn, ale je to jak píše Tomáš. Snad jen ještě dodám, že když "píšete ve frameworku", neznamená to automaticky že máte bezpečnější aplikaci.

 

Když odbočím, je to jako já a Qt. Když jsem psal v C++ pro WinAPI, bylo to neštěstí. Půl roku vývoje a byl jsem na to sám, protože nikdo jiný kódu nerozuměl a dokumentaci jsem nedělal. Nedopadlo to zrovna nejlíp, když jsme se později rozhodli, že to chceme i pro MAC a KDE. V Qt mi vývoj podobné aplikace trvalo pouze 3 týdny i s debugem a návrhem GUI.

 

Shrnu-li to, opravdu je lepší použít to, co už tu je, než psát to od základu znovu. S tou bezpečností se to má tak, že je třeba dávat bacha v obou případech. V případě že vyvíjíte bez frameworků, je bezpečnost daleko vrtkavější, protože je docela dost dobře možné, že šlápnete vedle a ani o tom nebudete vědět.

Edited by Wolf Officious

Share this post


Link to post
Share on other sites

To už ale nie je chyba daného CMS, keďže tam vkláda neoficiálne moduly, ktoré môžu samozrejme poškodiť systém. To je logické.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

×