Jump to content
  • Announcements

    • Xmat

      Pravidlo pro postování v TTT

      Do sekce Tipy, triky, tutoriály nepatří žádné dotazy.   Postujte sem vaše návody, tipy a různé další věci jež uznáte za vhodné sdělit zdejšímu osazenstvu, ale veškeré dotazy směřujte do sekce Všeobecná diskuse.
    • Replik

      Seznam návodů a důležitých témat v této sekci

      Pro lepší přehlednost jsem vytvořil tento seznam, který vás, méně zkušené, lépe provede touto sekcí. Věřím, že zde najdete, co hledáte. Vypsané jsou návody, které jsou oficiálně uznané jako návody. Běžné diskuze, které neposkytují postupy a rady zvěřejněny nejsou.   Instalace vlastního MaNGOS Serveru Díky těmto návodům budete (měli by jste být) schopni vytvořit a následně spustit váš vlastní server. Nastavení je pro verze s i bez datadisku.   Instalace MaNGOS Serveru (bez datadisku TBC) - Autor Benny Instalace MaNGOS Serveru (s datadiskem TBC) - Autor Malfik Instalace MaNGOS Serveru v prostředí Linux - Autor charlie Instalace MaNGOS Serveru v prostředí Linux - Autor kupkoid   Chyby a jejich řešení při přihlašování k serveru - Autor Cybe   Zálohování uživatelských dat   Dávkový soubor (BAT soubor) pro vytvoření SQL záloh - Autor Replik   Kompilování - tvoření vlastních release (revizí)   Tvorba kompilací pro Win32 (MangoScript) - Autor bLuma   Ostatní - těžko zařaditelné, ale neznamená to, že nejsou dobré   VIP Systém - Autor charlie Tvorba Webových stránek pro MaNGOS - Autor zahuba Tvorba teleportačních NPC (MangoScript) - Autor Replik Registrační web (původně předělaná SPORA) Funkční pro Antrix i MaNGOS - Autor Replik Nastavení a spuštění Minimanager pro MaNGOS - Autor BlackMartin Nastavení MaNGOS Website - Autor Artorius   Samozřejmě jsou zde i jiné návody, ale tyto jsou nejvíce používané, proto věřím, že vám budou nápomocné. Tuto sekci budeme upravovat podle potřeby. Pokud by jste něco nenašli nebo si nevěděli rady, hledejte na fóru a teprve potom založte vlastní topik. Pokud nějaký autor vytvoří kvalitní návod a chtěl by ho zveřejnit i v tomto seznamu, doporučuji, aby mi napsal zprávu skrze PM.   Díky a přeji hezký den na WoWResource   Replik
    • Aristo

      Příspěvky tam, kde nemají co dělat

      Dodržujte zákaz přispívání do topiků s repaky pokud si to zakladatelé nepřejí!! Opakované psaní příspěvků bude trestáno warnem.
    • Aristo

      Používání spoilerů

      Poslední dobou má většina uživatelů fora zvláštní nutkání postovat extrémně dlouhé texty nebo kódy, které zabírají v nejedenom případu i 80% obsahu celé stránky a hodně tak zvedají nepřehlednost v topiku. Chtěl bych všechny uživatele požádat, aby při postování citací, jakýchkoliv kódů, errorů, atp... delších než 30 řádků používali funkci spoileru.   Funkci vyvoláte příkazem [spoiler] text [/spoiler]   Ukázka:  
Sign in to follow this  
Method-man

ssh server - help?

Recommended Posts

zdravim,

 

pouzivam server linux ubuntu bez x serveru a ke sprave zacinam vyuzivat ssh server/klient

 

zajima mne, jestli si muzu otevrit take vice relaci a jestli se po ukonceni klientu nezavrou, mam na mysli toto: kdyz na serveru vypnu x server "sudo etc/init.d/kdm stop" tak pracuji jen v init 0 modu a prepinam si konzole pomoci ALT F1-F12 ... tak jestli je takovato sprava i v ssh klientu a jestli kdyz pres ssh klient spustim napr mangosd tak jestli se to nevypne po ukonceni ssh klienta a zda se na to budu pak moci nalogovat znova, protoze mi to otevira stale nove okno ( pres ssh klient ) ... primo kdyz jdu na server a prepinam klavesama tak je to ok :D ale s ssh klientem sem lama

 

sry asi sem to napsal idiotsky, jestli to nekdo prelusti budu jen rad :)

 

edit: pouzivam [Putty] a [Eric's TelNet98] pricemz to 2. mi prijde rychlejsi, putty nez se logne sou dalsi Vanoce :D

Edited by Method-man

Share this post


Link to post
Share on other sites

byl bych vam vdecen :), nebo mi aspon napiste jak pracujete vy se serverem ... teda pokud tu nema kazdej windows ci linux s x serverem a nepouzivate VNC :/ ... jako maji na mystiqu Windows Vista s Ascent emu ROFL na druhou xD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nechápu přesně na co se ptáš, ale u nás máme linux a pro připojení používáme putty a pro grafické připojení TightVNC Viewer. A pokud dobře vím tak když něco spustíš tak to běží na serveru a ne u klienta. Tak když zavřeš klienta tak by to mělo pořád běžet dokud to nevypneš na serveru, nebo neodhlásíš uživatele.

 

Edit: Více relací taky používáme a při zavření klienta myslím jedou dál pokud to neukončíš.

Edited by Roman

Share this post


Link to post
Share on other sites

dobre ale nabizi se otazka ... jak se pres putty lognes zpet na tu samou relaci, protoze me to otevira stale nove a nove okno :)

 

jasny taky mam VNC ale ucim se radsi s PUTTY, je to prinejmensim rychlejsi a profesionalnejsi :D;)

 

edit: btw. kdyz na serveru bezi 2 relace - realmd a mangosd tak se na ne pres puty zaboha nemuzu lognout a na to smeruje i muj dotaz... jak se lognu na jiz spustene relace ;)) ... ktere sou pod ALT F1 a ALT F2 ..

Edited by Method-man

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nic složitého na tom není. SSH otevře pouze jednu relaci. Pokud jich chceš víc, tak musíš spustit víc SSH relací a tedy otevřít jich víc přes putty třeba. Když ukončíš putty, tak se zavře i otevřená relace a všem spuštěným procesům se pošle TERM signál a ukončí se. Pokud chceš, aby se něco neukončilo, tak to musíš spustit s příkazem nohup (což je no hang up, viz. man nohup). Nakonec seznam procesů se dá vypsat přes ps -aux nebo s dalšími parametry jako -F -f -l a jdou tam vidět i PID(process id), PPID(parent process id) UID(user id). Když dáš ps -j, tak se ti zobrazí job control list a tam SID je session id, takže aktuální sezení a dále PGID což už ani nevím je nějaké group id. Takže klávesy ALT+Fněco nemají smysl přes SSH.

 

V příápadě X serveru je to něco jiného a u vncserveru se normálně spustí plocha a přes VNC klienta se pouze připojuješ k existující ploše a při ukončení pak zůstává plocha běžet. To vše se dá opět nastavit, takže i při zavření VNC klienta by se mohla plocha a aplikace zavřít. Jinak VNC přej nepoužívá šifrované heslo nebo nepoužívá SSL šifrování, tak někde doporučují místo toho freenx.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmmm takze jestli jsem to pochopil spravne, tak ssh pro spousteni serveru nemam pouzivat ale pouze pro spravu serveru ...

 

dotaz c2: cim tedy mam spoustet server ( realmd, mangosd, lampp) kdyz mi na serveru nebezi x server a nemuzu tedy pouzit vnc?

 

server budu take spravovat pres VNC, pres SSH si zapnu aji vypnu x server a muzu se logovat na VNC ale neim "dotaz c2"

Share this post


Link to post
Share on other sites
dobre ale nabizi se otazka ... jak se pres putty lognes zpet na tu samou relaci, protoze me to otevira stale nove a nove okno :)

 

jasny taky mam VNC ale ucim se radsi s PUTTY, je to prinejmensim rychlejsi a profesionalnejsi :D;)

 

edit: btw. kdyz na serveru bezi 2 relace - realmd a mangosd tak se na ne pres puty zaboha nemuzu lognout a na to smeruje i muj dotaz... jak se lognu na jiz spustene relace ;)) ... ktere sou pod ALT F1 a ALT F2 ..

 

Nikdy jsem to sice nedělal se přihlašovat na běžící relace napojené na místní klávesnici a monitor, ale souvisí to všechno s těmi ID, především session id a job control. Je to už taková vyšší dívčí a někdy je lepší raději nevědět jaké podivnosti se tam dají udělat. Každopádně pro tebe by měl být řešením program nebo příkaz screen. Když si ho nainstaluješ a přečteš si o něm na webu, tak zjistíš, že ti umožní opravdu se připojit opětovně na již běžící relaci, které dáš nějaké jméno třeba mangos. Tu pak nějakou klávesovou zkratkou shodíš do pozadí a v klidu ukončíš putty, aby ses k tomu později vrátil. Je to vcelku zajímavé, ale pro mangos-worldd ani mangos-realmd se přece nemusíš připojovat na konzolu. Osobně mám jejich výstupy přesměrované do logů a to jak normální > což je to samé jako 1> tak i chybový 2> výstup. Administrativní věci uděláš třeba přes mangos minimanagera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a mam v tom totalni bordel ... xD

 

edit: ne dekuji za rady, ja se s tim nejak poperu, kdyby neco jeste napisu ;) zkousel jsem jiz cron ale nejak mi to nebehalo, tak sem to vzdal a ted jedu ssh :D a ted koukam ze jeste musim screen, to je neco jako restarter ze? asi good :), jen

 

dotaz c3: pokud bude screen stale funkcni a server pobezi, nedovoli mi to nahrat update jadra mangos, zkousel jsem to a nepustilo mne to ... jak tedy updatovat jadro kdyz bude screen funckcni? :D ... neim ale mozna ze by to slo kdybych vypl server .shutdown x ... a pote by me to mozna pustilo po dobu co screen nekontroluje stav serveru abych to nahral znova. ...

 

no to je des :D, ze ja dam na server Visty : DDDDD

Edited by Method-man

Share this post


Link to post
Share on other sites
hmmm takze jestli jsem to pochopil spravne, tak ssh pro spousteni serveru nemam pouzivat ale pouze pro spravu serveru ...

 

dotaz c2: cim tedy mam spoustet server ( realmd, mangosd, lampp) kdyz mi na serveru nebezi x server a nemuzu tedy pouzit vnc?

 

server budu take spravovat pres VNC, pres SSH si zapnu aji vypnu x server a muzu se logovat na VNC ale neim "dotaz c2"

 

V ideálním případě by se to mělo nejspíš spouštet stejně jako všechny osatní služby jako mysqld, httpd a další přes skripty v /etc/rc.d nebo tak nějak.

Takhle se to řeší třeba v distribuci Fedora. Skript pro mangos jako službu najdeš na mangos foru, někde jsem to tam už viděl. Lampp tam spouštět nepotřebuješ, protože v linuxu je apache, mysql i PHP prakicky základ. Kdybys měl ten mangos jako službu pak dáš už jenom /sbin/services mangos-worldd start nebo stop a je to. Navíc pak můžeš měnit run level v kterém se to má spouštět což radši neřeším. Já to mám tak, že na Fedoře je skript /etc/rc.d/rc.local, který se spouští po naběhnutí všech služeb. Do toho mám přidaný odkaz na svůj skript start.sh. No a v něm se pak už spouští mangos jako takový včetně resetarteru a to

screen -A -m -d -S mangosd mangos-restarter.sh

To zajistí, že se sám neukončí a ještě se k němu můžeš připojit na konzolu v případě potřeby.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmm jasny takze nastavit sh soubor jakoby po spusteni ... ja jeste nejsem moc linux znalec, hrabu se v tom jen pul roku :/

 

jedes bez x serveru?

 

edit: no ja toto budu resit az budu mit novy server, ted to mam zatim jen doma tak k tomu v nouzi skocim na klavesovou administraci :D a ssh pouzivam jen proto ze sem linej :D, ale az to bude v serverovne nebude to legrace a windows tam rozhodne davat nechci ! zatim se to jen ucim abych mel pak naskok :)

Edited by Method-man

Share this post


Link to post
Share on other sites
a mam v tom totalni bordel ... xD

 

edit: ne dekuji za rady, ja se s tim nejak poperu, kdyby neco jeste napisu ;) zkousel jsem jiz cron ale nejak mi to nebehalo, tak sem to vzdal a ted jedu ssh :D a ted koukam ze jeste musim screen, to je neco jako restarter ze? asi good :), jen

 

dotaz c3: pokud bude screen stale funkcni a server pobezi, nedovoli mi to nahrat update jadra mangos, zkousel jsem to a nepustilo mne to ... jak tedy updatovat jadro kdyz bude screen funckcni? :D ... neim ale mozna ze by to slo kdybych vypl server .shutdown x ... a pote by me to mozna pustilo po dobu co screen nekontroluje stav serveru abych to nahral znova. ...

 

no to je des :D, ze ja dam na server Visty : DDDDD

 

No linux je dělaný programátory pro programátory, takže proto takový low level a tak složitě.

Jsem psal přečti si co je to ten screen a co to dělá. viz. napiš man screen a nebo použij google. není to žádný restarter, ale můžeš s ním spustit restartovací skript

 

cron je plánovač, spouští úlohy podle zadané periody, takže to je nesmysl přes to spouštet mangos, což je vlastně služba, process na pozadí.

 

pokud chceš aktualizovat, tak musíš samozřejmě celý restarter ukončit, nestačí .shutdown ve hře. takže napíšeš ps -aux|grep mangos a nebo jiný název procesu a najdeš si jeho process id (PID). Pak dáš kill <to číslo> a tomu procesu se pošle TERM signál a měl by se ukončit.

 

Visty na server to teda nevím, ale XP tam k naší spokojenosti běželo pěkně.

Share this post


Link to post
Share on other sites

no na mystiqu maji visty a popadam dech este ted jak sem se tomu smal :D

 

zacinam se toho bat, asi pojedu na ubuntu s gnome ( to snad tolik nezere ) a na VNC se lognu a nebude problem :D

 

kazdopadne moc dekuji za rady, ja to mozna risknu a nejak to dam dokupy :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
hmm jasny takze nastavit sh soubor jakoby po spusteni ... ja jeste nejsem moc linux znalec, hrabu se v tom jen pul roku :/

 

jedes bez x serveru?

 

edit: no ja toto budu resit az budu mit novy server, ted to mam zatim jen doma tak k tomu v nouzi skocim na klavesovou administraci :D a ssh pouzivam jen proto ze sem linej :D, ale az to bude v serverovne nebude to legrace a windows tam rozhodne davat nechci ! zatim se to jen ucim abych mel pak naskok :)

 

Na serveru samozřejmě grafiku mám. Ale spouštím ji jenom v případě potřeby, nebo když nějaký GM něco chce tak ať to dělá v intuitivní grafice a ne v hardcore terminálu. Třeba konfigurace bittorrent trackeru Azureus se provádí v grafice o 1000% lépe než přes konzolu. Server je dost výkonný a grafiku utáhne bez problémů. Ale ti co se připojí z inetu si tam musí nastavit 8-bit barvy jinak jim to jede dost pomalu. Prostě grafika se automaticky nespouští a jenom když někdo chce tak dá v příkazové řádce vncserver :číslo a ono se mu to rozjede podle nastavení.

 

V Linuxu je to samozřejmě všechno složitější. Hlavní výhody jsou otevřenost a svoboda a cena. Nevýhoda složitost na naučení a složitost na konfiguraci a používání.

Share this post


Link to post
Share on other sites

protoze gnome je jediny nejmene graficky narocny klient ktereho znam :) jo pak znam jeste jednoho ale ten mi moc nesed, nejaky ICE a jeste je tam W nebo tak nak xD

Share this post


Link to post
Share on other sites

no, ja sem mel tu cest s Windows NT server a Windows XP a opravdu to byl des ... mam slaby server a pri 10 hracich uz sem mel zaplneny TCP protokol a neskutecne to lagovalo a padalo ... at si kdo chce rika co chce i ja lama jsem rozjel linux server a ted muzu mit i pri svem slabem HW 30 lidi online

 

ale server potrebuje vic a tak chci naky novy zezlo, uz je v planu mozna na pristi mesic ale nemuzu tam hned hodit prvni OS a Emu co najdu, to uz chce kvalitu ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
zarucuju ti ze blackbox je daleko mene narocnejsi nez gnome :)

ale to bych ho musel sosat z netu a uricte slozite instalovat :D protoze na ubuntu/kubuntu ani debian instalacce neni :) mam to zkoukly vse :D

edit: ale mohu se mylit

Edited by Method-man

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

×