Jump to content
 • Announcements

  • Xmat

   Pravidlo pro postování v TTT

   Do sekce Tipy, triky, tutoriály nepatří žádné dotazy.   Postujte sem vaše návody, tipy a různé další věci jež uznáte za vhodné sdělit zdejšímu osazenstvu, ale veškeré dotazy směřujte do sekce Všeobecná diskuse.
  • Replik

   Seznam návodů a důležitých témat v této sekci

   Pro lepší přehlednost jsem vytvořil tento seznam, který vás, méně zkušené, lépe provede touto sekcí. Věřím, že zde najdete, co hledáte. Vypsané jsou návody, které jsou oficiálně uznané jako návody. Běžné diskuze, které neposkytují postupy a rady zvěřejněny nejsou.   Instalace vlastního MaNGOS Serveru Díky těmto návodům budete (měli by jste být) schopni vytvořit a následně spustit váš vlastní server. Nastavení je pro verze s i bez datadisku.   Instalace MaNGOS Serveru (bez datadisku TBC) - Autor Benny Instalace MaNGOS Serveru (s datadiskem TBC) - Autor Malfik Instalace MaNGOS Serveru v prostředí Linux - Autor charlie Instalace MaNGOS Serveru v prostředí Linux - Autor kupkoid   Chyby a jejich řešení při přihlašování k serveru - Autor Cybe   Zálohování uživatelských dat   Dávkový soubor (BAT soubor) pro vytvoření SQL záloh - Autor Replik   Kompilování - tvoření vlastních release (revizí)   Tvorba kompilací pro Win32 (MangoScript) - Autor bLuma   Ostatní - těžko zařaditelné, ale neznamená to, že nejsou dobré   VIP Systém - Autor charlie Tvorba Webových stránek pro MaNGOS - Autor zahuba Tvorba teleportačních NPC (MangoScript) - Autor Replik Registrační web (původně předělaná SPORA) Funkční pro Antrix i MaNGOS - Autor Replik Nastavení a spuštění Minimanager pro MaNGOS - Autor BlackMartin Nastavení MaNGOS Website - Autor Artorius   Samozřejmě jsou zde i jiné návody, ale tyto jsou nejvíce používané, proto věřím, že vám budou nápomocné. Tuto sekci budeme upravovat podle potřeby. Pokud by jste něco nenašli nebo si nevěděli rady, hledejte na fóru a teprve potom založte vlastní topik. Pokud nějaký autor vytvoří kvalitní návod a chtěl by ho zveřejnit i v tomto seznamu, doporučuji, aby mi napsal zprávu skrze PM.   Díky a přeji hezký den na WoWResource   Replik
  • Aristo

   Příspěvky tam, kde nemají co dělat

   Dodržujte zákaz přispívání do topiků s repaky pokud si to zakladatelé nepřejí!! Opakované psaní příspěvků bude trestáno warnem.
  • Aristo

   Používání spoilerů

   Poslední dobou má většina uživatelů fora zvláštní nutkání postovat extrémně dlouhé texty nebo kódy, které zabírají v nejedenom případu i 80% obsahu celé stránky a hodně tak zvedají nepřehlednost v topiku. Chtěl bych všechny uživatele požádat, aby při postování citací, jakýchkoliv kódů, errorů, atp... delších než 30 řádků používali funkci spoileru.   Funkci vyvoláte příkazem [spoiler] text [/spoiler]   Ukázka:  
Sign in to follow this  
Zachy

Live CD distribuce Slax

Recommended Posts

Nejkratší cesta k Linuxu: Live CD distribuce Slax

 

Možná byste si chtěli Linux vyzkoušet, ale nevíte jak začít. Nejlepší cestou pro mnohé jsou tzv. Live CD, tedy distribuce Linuxu bez nutnosti instalace na pevný disk. My se s nimi seznámíme prostřednictvím distribuce Slax pocházející z Česka od Tomáše Matějíčka.

 

Narozdíl od Microsoftu nabízí komunita okolo Linuxu jednoduchý způsob, jak si operační systém ve znamení tučňáka vyzkoušet. Co je k tomu potřeba? CD s Live distribucí Linuxu, počítač s CD-ROM mechanikou a trocha vůle vstřebávat nové vědomosti. Výběr distribuce Slax není náhodný, máme pro to několik dobrých důvodů.

 

Především jde o hojně využívanou distribuci, podle ankety serveru ABCLinuxu má u nás větší počet příznivců už jen Ubuntu. Základní balíček Slaxu se vejde i na malé 8cm CD, čímž se stává dobře přenosným. Velikost cca 190MB si navíc stáhnete určitě rychle, a tak i netrpěliví jedinci mají šanci na úspěch. Posledním pádným důvodem je potom možnost provozovat systém jen z operační paměti RAM, čímž odpadá nutnost čekat na dlouhé načítání z CD při každém kliknutí do nabídky.

 

Kde stáhnout, jak stáhnout?

Nejlepší je začít na adrese www.slax.org alias domácím portálu distribuce Slax. Tam si stáhněte obraz CD v ISO formátu a následně vypalte v libovolném programu na CD. A když ještě zvládnete nastavit zavádění operačního systému (boot) z CD mechaniky, máte vyhráno.

 

Na stránkách Slaxu si můžete všimnout konfigurátoru distribuce. Pokud vám totiž něco v oné základní verzi chybí, můžete to přidat buď ještě před vypálením do své upravené verze, nebo dodatečně až Live CD spustíte. Určitě se hodí přidat i balíček s českým jazykem nebo oblíbený prohlížeč internetového obsahu. Ale pozor, každým modulem narůstá velikost distribuce. Nemusí se potom už vejít na malé CD a budete muset použít obyčejnou 700MB placku.

 

Spouštíme Live CD

Když začne načítat počítač operační systém z CD, objeví se nejdřív nabídka „jak Slax spustit“. Hned první je umístěna volba „Slax Graphics mode (KDE)“, která se automaticky aktivuje, pokud se nerozhodnete jinak. Jde o nejběžnější způsob zavedení systému, kdy se do paměti uloží nejdříve jen nejdůležitější data a pro další práci v systému je nutné mít stále CD v mechanice. Nás by mohla zajímat i třetí položka „Slax Copy to RAM“, která zkopíruje celý systém do paměti tak, že už nebude potřeba CD. Tu však zvolte jen v případě, že máte dostatek operační paměti, minimálně 512MB.

 

Následuje načítání systému. Podle zvoleného způsobu bude chvíli trvat než se dostanete na plochu Linuxu, přeci jen se nenačítá z pevného disku. Pokud máte problémy s obrazem, například se prapodivně rozsype nebo se nastaví nepoužitelné rozlišení, můžete si pomoci a Slax spustit v základním režimu bez specifického ovladače grafické karty (čtvrtá volba – VESA mode).

 

172260-original1-v742i.jpg

Již do češtiny přeložené okno složky Control Center prostředí KDE, tentokrát ve verzi 3.5.10 začleněné do Slaxu 6.1.1

 

Jak přidat český jazyk

Slax je v základu vybaven pouze anglickými popisky. Chcete-li s ním komunikovat česky, musíte si ČJ modul přidat, ale nebojte se, jde to velmi jednoduše. Pokud jste tak učinili už při stahování obrazu Live CD, potřebujete se podívat do KDE Menu (obdoba nabídky Start). Tam spusťte Control Center, kde v sekci Regional&Accesibility (poznáte podle vlaječek) přidáte nový jazyk.

 

Pokud tam není, najděte si na webových stránkách Slaxu modul českého jazyka a klikněte na aktivovat. Vraťte se zpět do Control Center a jazyk v nastavení přidejte. Pro kompletní počeštění prostředí KDE je nutné ještě uživatele odhlásit a znovu přihlásit (přihlášení se provede automaticky), jinak budou české popisky pouze na nově spuštěných programech.

 

Máme to za sebou

Pokud vás nenastane nějaký nepříjemný problém, můžete se začít s Linuxem sžívat. Možná vás překvapí, jak podobný je Linuxový systém tomu s MS Windows. Slax v kombinaci s prostředím KDE nabízí i pro uživatele okének velmi intuitivní a přátelské rozhraní, a to i ve smyslu integrovaného (předinstalovaného) softwaru.

 

Najdete zde například IM klienta schopného komunikace přes ICQ, Jabber a ostatní kanály, je zde zahrnut prohlížeč fotografií, program na vypalování CD/DVD, textový editor i prezentační nástroj. V modulech na webu se nachází dokonce i Blender pro práci s 3D grafikou, takže na své si přijde rozhodně každý.

 

172261-original1-befqx.jpg

Kopete - univerzální kecálek je základním vybavením distribuce Slax.

 

Nebojte se experimentovat

Je dobré připomenout, že vše co budete s Linuxem dělat, se nedotkne primárního operačního systému na pevném disku. Live CD běží jen v paměti RAM, nic se neinstaluje. Samozřejmě můžete přistupovat na pevný disk a měnit na něm soubory, musíte tedy umět rozeznat kdy už nejde o operační systém, ale o data na disku. Ale pokud jen měníte nastavení Linuxu, jde o zcela bezpečnou záležitost. V nejhorším případě je nutné počítač restartovat.

 

Live CD se nepoužívají jen pro seznámení se s Linuxem. Jejich využití sahá mnohem dále, ať už jako nástroj záchrany dat, když původní OS odmítne bootovat, nebo třeba pro otestování nového počítače bez nutnosti instalace operačního systému na disk. A když už vás nic dalšího nenapadá, můžete v něm klidně brouzdat po internetu bez rizika, že vám PC napadnou zlé a zákeřné viry. Vždyť Linux je zatím nejbezpečnější platformou, která díky velké různorodosti není ohrožována, jak to známe od produktů Microsoftu a nově i Applu.

 

ZDROJ - http://www.novinky.cz/internet-a-pc/171894...ibuce-slax.html

Edited by Zachy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

×