Jump to content
  • Announcements

    • Xmat

      Pravidlo pro postování v TTT

      Do sekce Tipy, triky, tutoriály nepatří žádné dotazy.   Postujte sem vaše návody, tipy a různé další věci jež uznáte za vhodné sdělit zdejšímu osazenstvu, ale veškeré dotazy směřujte do sekce Všeobecná diskuse.
    • Replik

      Seznam návodů a důležitých témat v této sekci

      Pro lepší přehlednost jsem vytvořil tento seznam, který vás, méně zkušené, lépe provede touto sekcí. Věřím, že zde najdete, co hledáte. Vypsané jsou návody, které jsou oficiálně uznané jako návody. Běžné diskuze, které neposkytují postupy a rady zvěřejněny nejsou.   Instalace vlastního MaNGOS Serveru Díky těmto návodům budete (měli by jste být) schopni vytvořit a následně spustit váš vlastní server. Nastavení je pro verze s i bez datadisku.   Instalace MaNGOS Serveru (bez datadisku TBC) - Autor Benny Instalace MaNGOS Serveru (s datadiskem TBC) - Autor Malfik Instalace MaNGOS Serveru v prostředí Linux - Autor charlie Instalace MaNGOS Serveru v prostředí Linux - Autor kupkoid   Chyby a jejich řešení při přihlašování k serveru - Autor Cybe   Zálohování uživatelských dat   Dávkový soubor (BAT soubor) pro vytvoření SQL záloh - Autor Replik   Kompilování - tvoření vlastních release (revizí)   Tvorba kompilací pro Win32 (MangoScript) - Autor bLuma   Ostatní - těžko zařaditelné, ale neznamená to, že nejsou dobré   VIP Systém - Autor charlie Tvorba Webových stránek pro MaNGOS - Autor zahuba Tvorba teleportačních NPC (MangoScript) - Autor Replik Registrační web (původně předělaná SPORA) Funkční pro Antrix i MaNGOS - Autor Replik Nastavení a spuštění Minimanager pro MaNGOS - Autor BlackMartin Nastavení MaNGOS Website - Autor Artorius   Samozřejmě jsou zde i jiné návody, ale tyto jsou nejvíce používané, proto věřím, že vám budou nápomocné. Tuto sekci budeme upravovat podle potřeby. Pokud by jste něco nenašli nebo si nevěděli rady, hledejte na fóru a teprve potom založte vlastní topik. Pokud nějaký autor vytvoří kvalitní návod a chtěl by ho zveřejnit i v tomto seznamu, doporučuji, aby mi napsal zprávu skrze PM.   Díky a přeji hezký den na WoWResource   Replik
    • Aristo

      Příspěvky tam, kde nemají co dělat

      Dodržujte zákaz přispívání do topiků s repaky pokud si to zakladatelé nepřejí!! Opakované psaní příspěvků bude trestáno warnem.
    • Aristo

      Používání spoilerů

      Poslední dobou má většina uživatelů fora zvláštní nutkání postovat extrémně dlouhé texty nebo kódy, které zabírají v nejedenom případu i 80% obsahu celé stránky a hodně tak zvedají nepřehlednost v topiku. Chtěl bych všechny uživatele požádat, aby při postování citací, jakýchkoliv kódů, errorů, atp... delších než 30 řádků používali funkci spoileru.   Funkci vyvoláte příkazem [spoiler] text [/spoiler]   Ukázka:  
Sign in to follow this  
Visko

Začínam s programovaním

Recommended Posts

Dobrý deň, dnes som našiel toto fórum keď som si hľadal nejaký wow server. Keď som si to tu popozeral rozhodol som sa začať s programovaním pre wow server (možno neskôr si aj založiť vlastný ale to je ešte ďaleko :)). Keďže som väčšiene toho čo tu bolo napísané nerozumel, rozhodol som vás tu trochu pootravovať :). Neviem ako by som začal a čo by som vlastne pre ten server mohol robiť. Nerozumiem moc tomu na čo su tie prog. jazyky rozdelené a ako sa dajú využiť...

Share this post


Link to post
Share on other sites

SQL - Úprava NPC, Quest, object , looty a podobné

C++ - Úprava jadra - Nastavovanie napríklad taktík na bossov, vlastné commandy a podobne

SmartAI - Úprava ak sa to tak dá nazvaať inteligencie NPC?

Share this post


Link to post
Share on other sites

vedel by si mi viac napísať o tom c++? stačí iba príklad kde sa to dá využiť ja už si nájdem potom viac sám... za info ďakujem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kde se to dá využít? Na PC? :D Hah .. dá se říct, že v tom napíšeš cokoliv, když víš jak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pokud si nikdy neprogramoval a začínáš, C++ bych ti určitě neporadil jako první jazyk. Je to z hlediska kódu celkem špinavej jazyk a na internetu má směšnou podporu (proti jiným jazykům). Radši se nauč programovat v nějakém dostupném a čistějším jazyku (například Java) a pak teprve řeš tohle.

 

Je to trochu zdlouhavé, s tím ale musíš počítat, programovat se za týden nenaučí nikdo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

trebárs by si mohol skúsiť čisto C,je to bez podpory platformy(vyzerá to niečo ako príkazový riadok) a ak pochopíš "zmysel" programovania v C tak C++ alebo PHP budú len minimálne zmeny ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

No všetkým ďakujem za rady a ja to už skúsim. Prečítam si o každom článok (mám na to veľa času :)) a potom si vyberem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

na C se vykašli, zkus C# nebo Javu (osobně nedoporučuji) a pak se už lehce přesuneš na C++

Share this post


Link to post
Share on other sites

na internetu má směšnou podporu

Na to jsi přišel kde? C++ má na netu podporu víc než slušnou, vždy, když jsem něco hledal, tak jsem to docela svižně našel. Nepočítaje i weby cílené přímo na C++ nebo knihovny funkcí či FW třídy.

 

A nepleť mu tady hlavu. Znám spoustu lidí, kteří začínali s C++ a jsou z nich nyní dobří programátoři. A pokud chce programovat pro WoW server, C++ je dobrou volbou (a prakticky jedinou), ale musí postupovat pomalu a počítat s tím, že to bude trvat dlouho a bude to cesta trnitá. Nicméně, dá se, jen musí člověk mít motivaci a píli.

 

Samozřejmě, pokud nejde po programování v ohledu WoW emulátorů, tak je lepší asi šáhnout jinam. PHP, Java, C# asi jako nejjednodušší programovací jazyky pro dosažení okamžitého výsledku (zdůrazňuji poslední čtyři slova, abyste mě nechytali za slovíčka).

 

EDIT: @J0dA, proč nedoporučuješ Javu?

Edited by Xmat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na to jsi přišel kde? C++ má na netu podporu víc než slušnou, vždy, když jsem něco hledal, tak jsem to docela svižně našel. Nepočítaje i weby cílené přímo na C++ nebo knihovny funkcí či FW třídy.

 

A nepleť mu tady hlavu. Znám spoustu lidí, kteří začínali s C++ a jsou z nich nyní dobří programátoři. A pokud chce programovat pro WoW server, C++ je dobrou volbou (a prakticky jedinou), ale musí postupovat pomalu a počítat s tím, že to bude trvat dlouho a bude to cesta trnitá. Nicméně, dá se, jen musí člověk mít motivaci a píli.

 

Samozřejmě, pokud nejde po programování v ohledu WoW emulátorů, tak je lepší asi šáhnout jinam. PHP, Java, C# asi jako nejjednodušší programovací jazyky pro dosažení okamžitého výsledku (zdůrazňuji poslední čtyři slova, abyste mě nechytali za slovíčka).

 

Myslíš, že se podpora C++ může rovnat Jave nebo PHP? :) Já ani nenašel oficální dokumentaci, ani oficiální API referenci. S frameworky to taky není žádná sláva, vlastně žádné neznám. Dřív jsem hledal cross-platform framework na GUI, když jsem viděl nejpoužívanější, chtělo se mi brečet.

 

Když člověk začne s C++ a zároveň s WoW emulátory, nikdy nemůže být dobrý programátor, tedy může, ale za jakou cenu... Působí totiž na něj tolik špatných vlivů, že se nedají ani spočítat. Nehledě na fakt, že žádný WoW emulátor nemá pořádný objektový model, developeři zásadně nekomentují a netvoří dokumentaci. Vše se musí dohledávat přímo v kódu, což je opravdu hodně špatné. Pro nováčka je to jenom chaos. Jenom když si vzpomenu na ty soubory, co měli několik desetitísíců řádků kódu - https://github.com/T...ayer/Player.cpp, ostuda! Neexistující conding-standard samozřejmostí, každý programátor si to píše jak chce, další bod pro (ne)přehlednost.

 

Takový masochistický úvod do programování bych nepřál nikomu.

Edited by ntdrt

Share this post


Link to post
Share on other sites

Přesto je to geniální začátek, protože když zvládneš MaNGOS, zvládneš už úplně vše. Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. A navíc, viděl jsem i horší software než jsou WoW emulátory. A navíc, v poslední době se kódy wow emulátorů i docela komentují a dá se najít spousty návodů. Oficiální dokumentace ne, to máš pravdu.

 

A co se týče C++, akorát jsi blbě hledal. A za to nikdo s prominutím nemůže. :D Jako ano, s Javou nebo PHP se to srovnat nedá, ale tak máš naopak říct, že tyto jazyky mají větší komunitní rozšíření. C++ je na tom oproti 90% ostatním jazykům nadprůměrně.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Geniální začátek to určitě není, jelikož se naučíš to, co jiní podělali, nakonec se musíš většinu přeučit a určitě sám víš, že zvyků se člověk zbavuje hodně špatně, zlozvyků ještě hůř. PHP je v tomhle stejné, moc velká volnost, každý si potom píše svůj spaghetti-code a je vymalováno. Proto doporučuju Javu, plně objektovej jazyk, moc dobře navrženej, statická typová kontrola, pro nováčka úplná paráda.

 

Jak píšeš, nedá se to srovnávat a to já taky myslel, proti jiným má C++ prostě podporu i komunitu malou, směšnou.

 

Mimochodem, ty snad znáš nějakou přehlednou dokumentaci C++? Popis knihoven? Všechno na jednom místě jako to mají ostatní jazyky? Popřípadě framework na GUI, který se dá opradu použít? Tyhle informace bych hodně ocenil a určitě nebudu sám.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S frameworky to taky není žádná sláva, vlastně žádné neznám. Dřív jsem hledal cross-platform framework na GUI, když jsem viděl nejpoužívanější, chtělo se mi brečet.

 

Nevím jestli si slyšel o Qt .... výbornej, pracuju v něm, dobrej, lehkej, užitečnej, GUI, cross-platform... všecko splňuje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Keď som si to prečítal zistil som, že neviem čo mám robiť :). Každý máte na to iný pohľad a pretože som novýčik, neviem ktorý je ten správny. Mám tam trochu chaos a neviem, ktorý teda? C++, java, wow emulátory, c#..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ono je to ve výsledku skoro úplně jedno.

Algoritmizaci jako takovou se naučíš v každým normálním jazyku a po naučení syntaxe prakticky stejným postupem potom tvoříš kód i v jazycích dalších.

Být tebou jdu do C++ projedu si nějaký tutorial od začátku do konce a potom už se budeš moc sám rozhodnou co v čem budeš dělat.

 

Rozhodně bych nezačínal PHP

 

edit: 1000. post :D zajímavý je, že těch posledních 200 postů jsem psal snad 2 roky :)

Edited by hisgrak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Je to o tom co od toho očekáváš :).

SQL je dotazovací jazyk pro relační databáze - není to programování. (ano PL/SQL exitstuje, ale tohle tohle by ti mělo prozatím stačit. )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jde o to kde to C++ chceš využít, pokud ve wow, tak ti doporučuju udelat si Lokal server (návodov tu máš plno ;)) a tam pak prezerať scripty, co jak funguje, a upravovať/opravovať kódy. S toho sa určite niečo naučíš, pokial ale chceš objektove programovať aj mimo wow, tak nejakú knižku/tutoráily po nete si nájdi. Knižku, ktorú môžem odporučiť: Mistrovství v C++.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pozri pri každom jazyku sa naučíš niečo do WoW,či už html+css a PHP+MySQL využiješ ako dajme tomu WoW Web Developer, C#,C,C++ a iné využiješ ako Core developer,musíš si uvedomiť, že každý jeden prog. jazyk má svoje pro a proti ide o to že čo chceš robiť či sa chceš viac zaujímať o tvorbu Web aplikácií,stránok(dynamických alebo statických) alebo chceš programovať vlastné stofty

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jestli jsi uplny zacatecnik tak doporucuji C#. C++ je celkem tezky, ale jestli se pro nej rozhodnes, tak je vhodny se pak naucit QT Framework. Je multiplatformni, celkem jednoduchy a hlavne ma skvelou dokumentaci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nevím jestli si slyšel o Qt .... výbornej, pracuju v něm, dobrej, lehkej, užitečnej, GUI, cross-platform... všecko splňuje...

 

Už v tom něco píšu a opravdu se to dá použít, musím se opravit, C++ má jeden použitelný framework :). Já to hledal tak 3 roky zpátky, takže to asi moc rozšířené ještě nebylo. Ty vlastní editory by cpát nemuseli a velikost helloworld má 10mb, díky jejich knihovnám, které vůbec nevyužiji, což není zrovna ideální. Jak říkáš, tak je "lehkej", jak se tedy zbavím obrů, knihoven QtCore a QtGui?

 

Dokumentaci na C++? http://cplusplus.com/reference/ případně se dá použít http://www.icce.rug....ents/cplusplus/ což je spíš tutoriál. Na GUI Qtčka, ty jsou ovšem dnes už tak nafouklé, že ti vyřeší i spoustu dalších multiplatformních problémů - vlákna, sockety, kódování textu.

 

Na té stránce pletou C a C++ dohromady :( - to je vlastně další důvod, proč by s tím neměl nováček začínat, jazyk si za sebou pořád vláčí svojí minulost, svojí černou minulost, minulost plně procedurálního jazyka :sick:. Jak se má potom člověk naučit OOP, když mu sám jazyk háže klacky pod nohy. V tom je PHP úplně stejné. Nejdříve to bylo něco, něco hnusného, pak to zkrášlili a teď je to něco nejasného.

 

O to víc doporučuju Javu, alternativou může být C# (dokonalá dokumentace, něco je i přeloženo do češtiny).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak se má potom člověk naučit OOP, když mu sám jazyk háže klacky pod nohy. V tom je PHP úplně stejné. Nejdříve to bylo něco, něco hnusného, pak to zkrášlili a teď je to něco nejasného.

Já začínal s naprosto čistě procedurálním programováním v PHP, částečně i v C# a věř mi, že člověk uplně v pohodě přejde na OOP a přijde mu to jako vstoupení do nádherné růžové zahrady. Tvůj postoj k C++ je až příliš subjektivní na to, aby jsi dokázal někomu objektivně doporučit s čím začít a s čím ne. Ono vlastně... když chceš začínat programovat, tak je blbost ptát se generalizovaně, který jazyk je pro začátečníka nejlepší. Vždy musíš vybírat v ohledu k tomu, k čemu ho bude ten začátečník používat. Třeba když chce začít programovat webové aplikace, tak může na nějaké céčka, javy atp. zapomenout, protože asp je třeba sice krásný, ale hostingy absolutně nepodporovaný (a to začátečník prakticky chtít nebude, prostě použitelnost asp je dost omezená), kdežto s PHP najde největší uplatnění.

 

Podobně je to i s desktopovými aplikacemi. Pokud se chce zajímat o WoW emulátory, proč mu radíš Javu? To postrádá smysl. Jinak Javě samozřejmě neupírám její kvalitu (i když mám za sebou dva semestry a poměrně hluboký náhled na tento jazyk... a mě prostě nesedl), ale jen si myslím, že radíš naprosto zcestně vzhledem k tomu, po čem se on tázal.

 

edit: Napadá mě, že tohle je uplně stejný případ jako když jsi psal ten článek o minimalizaci/zabezpečení kódu. Měl by ses zamyslet nad tím, že když píšeš něco, co má druhým opravdu posloužit, zda není psát to méně zarytou subjektivitou.

Edited by Xmat
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

×