Jump to content
  • Announcements

    • Xmat

      Pravidlo pro postování v TTT

      Do sekce Tipy, triky, tutoriály nepatří žádné dotazy.   Postujte sem vaše návody, tipy a různé další věci jež uznáte za vhodné sdělit zdejšímu osazenstvu, ale veškeré dotazy směřujte do sekce Všeobecná diskuse.
    • Replik

      Seznam návodů a důležitých témat v této sekci

      Pro lepší přehlednost jsem vytvořil tento seznam, který vás, méně zkušené, lépe provede touto sekcí. Věřím, že zde najdete, co hledáte. Vypsané jsou návody, které jsou oficiálně uznané jako návody. Běžné diskuze, které neposkytují postupy a rady zvěřejněny nejsou.   Instalace vlastního MaNGOS Serveru Díky těmto návodům budete (měli by jste být) schopni vytvořit a následně spustit váš vlastní server. Nastavení je pro verze s i bez datadisku.   Instalace MaNGOS Serveru (bez datadisku TBC) - Autor Benny Instalace MaNGOS Serveru (s datadiskem TBC) - Autor Malfik Instalace MaNGOS Serveru v prostředí Linux - Autor charlie Instalace MaNGOS Serveru v prostředí Linux - Autor kupkoid   Chyby a jejich řešení při přihlašování k serveru - Autor Cybe   Zálohování uživatelských dat   Dávkový soubor (BAT soubor) pro vytvoření SQL záloh - Autor Replik   Kompilování - tvoření vlastních release (revizí)   Tvorba kompilací pro Win32 (MangoScript) - Autor bLuma   Ostatní - těžko zařaditelné, ale neznamená to, že nejsou dobré   VIP Systém - Autor charlie Tvorba Webových stránek pro MaNGOS - Autor zahuba Tvorba teleportačních NPC (MangoScript) - Autor Replik Registrační web (původně předělaná SPORA) Funkční pro Antrix i MaNGOS - Autor Replik Nastavení a spuštění Minimanager pro MaNGOS - Autor BlackMartin Nastavení MaNGOS Website - Autor Artorius   Samozřejmě jsou zde i jiné návody, ale tyto jsou nejvíce používané, proto věřím, že vám budou nápomocné. Tuto sekci budeme upravovat podle potřeby. Pokud by jste něco nenašli nebo si nevěděli rady, hledejte na fóru a teprve potom založte vlastní topik. Pokud nějaký autor vytvoří kvalitní návod a chtěl by ho zveřejnit i v tomto seznamu, doporučuji, aby mi napsal zprávu skrze PM.   Díky a přeji hezký den na WoWResource   Replik
    • Aristo

      Příspěvky tam, kde nemají co dělat

      Dodržujte zákaz přispívání do topiků s repaky pokud si to zakladatelé nepřejí!! Opakované psaní příspěvků bude trestáno warnem.
    • Aristo

      Používání spoilerů

      Poslední dobou má většina uživatelů fora zvláštní nutkání postovat extrémně dlouhé texty nebo kódy, které zabírají v nejedenom případu i 80% obsahu celé stránky a hodně tak zvedají nepřehlednost v topiku. Chtěl bych všechny uživatele požádat, aby při postování citací, jakýchkoliv kódů, errorů, atp... delších než 30 řádků používali funkci spoileru.   Funkci vyvoláte příkazem [spoiler] text [/spoiler]   Ukázka:  
Sign in to follow this  
Danshaman

formáty textových dokumentů + charsety

Recommended Posts

Rád bych věděl, jak jsme na tom s ukládáním textových dokumentů a jestli dáváme pozor na to, v jaké znakové sadě si ukládáme textové soubory....

 

Například v mojí škole je věčný nepořádek ve formátech textových dokumentů. Dokud byl pro BFU jen jeden - .doc - bylo to v pohodě. Do toho lezl jenom .rtf. Jakmile přišly předinstalované MS Office 2007, rozmnožil se .docx a bylo zaděláno. Školní MS Office 2003 (někdy i jen 2000) to díky tomu, že ve škole se aktualizace nedělají, nedokázaly otevřít a učitelům nebylo jak dodat DÚ sbastlené v MS Office 2007. Ještě více to zamotal produkt MS Works, který má vlastní formát pro textové dokumenty a který se také dodává s Win Vista na nových noteboocích.

Byl i jeden exot, který něco dodal i v .odt

 

Jádro problému ční v tom, že se u nás nikdo při ukládání nekouká na kolonku formát. Tudíž každý to uloží v defaultně nastaveném formátu a dál to neřeší - tedy do chvíle, kdy to na jiném PC neotevře.

 

Slyšel jsem pouze o jednom případu, že v jedné škole tamější IT technik prosadil, že všechny školní dokumenty budou v .rtf a všechny kantory naučil, jak do tohoto formátu ukládat.

 

Po dlouhé době jsem zůstal u osvědčené dvojice formát-charset, kterou tvoří HTML a UTF-8 (unicode) - popřípadě UTF-16 (pro extrémisty je tu i UTF-32).

HTML vám otevře každý. Učitelé a spolužáci HTML neumějí, tudíž mi to neupraví hned, jak by se jim zachtělo. Přitom když se to otevře přes "otevřít v programu", otevře se to jak v MS Office, tak v OpenOffice, i když já si to upravuju přes texťák. Řeší se tím i "linuxové" a "windowsové" konce řádků a dokument je přenositelný mezi všemy OS.

 

Co se týká charsetu. Není mi zrovna po chuti, když narazím na webovou stránku, která je vyrenderována se znakovou sadou windows-1250 a texťák je v ANSI (v tom horším případě) nebo unicode (v tom lepším případě :-) ).

 

V případě, že nepíšu zdrojáky C, C++, tak nic jiného než UTF-8 (unicode) nepoužívám. Nesnáším sady typu windows-1250 (známý též jako cp-1250 nebo středoevropský-1250). Takovýto nepořádek by na kontinentu, kde se setkávají nejrůznější znakové sady a nejrůznější znaky, neměl být. Pěkně s Brity/Američany v ANSI a po zbytku světa v UTF-8, popřípadě v UTF-16

Edited by Danshaman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osobně nemám čas řešit formáty, takže *.docx nebo *.pdf (pokud chci multiplatformní dokument).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vzhledem k tomu, že office 2007 mám tak vím, že v tomto nemáš pravdu. Všechny jeho komponenty mají možnost ukládat ve starém formátu .doc/.xls/.ppt pro office 2000/2003. A jinak to je věc pro administrátora počítačů, aby nainstaloval compability pack, který funguje bez problémů.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

×