Jump to content
  • Announcements

    • Xmat

      Pravidlo pro postování v TTT

      Do sekce Tipy, triky, tutoriály nepatří žádné dotazy.   Postujte sem vaše návody, tipy a různé další věci jež uznáte za vhodné sdělit zdejšímu osazenstvu, ale veškeré dotazy směřujte do sekce Všeobecná diskuse.
    • Replik

      Seznam návodů a důležitých témat v této sekci

      Pro lepší přehlednost jsem vytvořil tento seznam, který vás, méně zkušené, lépe provede touto sekcí. Věřím, že zde najdete, co hledáte. Vypsané jsou návody, které jsou oficiálně uznané jako návody. Běžné diskuze, které neposkytují postupy a rady zvěřejněny nejsou.   Instalace vlastního MaNGOS Serveru Díky těmto návodům budete (měli by jste být) schopni vytvořit a následně spustit váš vlastní server. Nastavení je pro verze s i bez datadisku.   Instalace MaNGOS Serveru (bez datadisku TBC) - Autor Benny Instalace MaNGOS Serveru (s datadiskem TBC) - Autor Malfik Instalace MaNGOS Serveru v prostředí Linux - Autor charlie Instalace MaNGOS Serveru v prostředí Linux - Autor kupkoid   Chyby a jejich řešení při přihlašování k serveru - Autor Cybe   Zálohování uživatelských dat   Dávkový soubor (BAT soubor) pro vytvoření SQL záloh - Autor Replik   Kompilování - tvoření vlastních release (revizí)   Tvorba kompilací pro Win32 (MangoScript) - Autor bLuma   Ostatní - těžko zařaditelné, ale neznamená to, že nejsou dobré   VIP Systém - Autor charlie Tvorba Webových stránek pro MaNGOS - Autor zahuba Tvorba teleportačních NPC (MangoScript) - Autor Replik Registrační web (původně předělaná SPORA) Funkční pro Antrix i MaNGOS - Autor Replik Nastavení a spuštění Minimanager pro MaNGOS - Autor BlackMartin Nastavení MaNGOS Website - Autor Artorius   Samozřejmě jsou zde i jiné návody, ale tyto jsou nejvíce používané, proto věřím, že vám budou nápomocné. Tuto sekci budeme upravovat podle potřeby. Pokud by jste něco nenašli nebo si nevěděli rady, hledejte na fóru a teprve potom založte vlastní topik. Pokud nějaký autor vytvoří kvalitní návod a chtěl by ho zveřejnit i v tomto seznamu, doporučuji, aby mi napsal zprávu skrze PM.   Díky a přeji hezký den na WoWResource   Replik
    • Aristo

      Příspěvky tam, kde nemají co dělat

      Dodržujte zákaz přispívání do topiků s repaky pokud si to zakladatelé nepřejí!! Opakované psaní příspěvků bude trestáno warnem.
    • Aristo

      Používání spoilerů

      Poslední dobou má většina uživatelů fora zvláštní nutkání postovat extrémně dlouhé texty nebo kódy, které zabírají v nejedenom případu i 80% obsahu celé stránky a hodně tak zvedají nepřehlednost v topiku. Chtěl bych všechny uživatele požádat, aby při postování citací, jakýchkoliv kódů, errorů, atp... delších než 30 řádků používali funkci spoileru.   Funkci vyvoláte příkazem [spoiler] text [/spoiler]   Ukázka:  

chronos

WoWResource Developer
  • Content count

    849
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    1

Posts posted by chronos


  1. Ono právě ten velký sloučený server z desítek menších je utopie. Někteří hráči se občas podivují nad tím, proč všichni provozují malé servery a neudělají nějaký velký pořádný, ale to je právě vlastně začarovaný kruh. Malé servery stojí právě na tom, že je vždy někdo aktivní zapálený vede a končí tím, že ten někdo ztratí postupně motivaci. Ano, osobně bych byl také radši kdyby komunita tvořila společnými silami nějakou vlastní otevřenou MMORPG, ale jednoduše by se ti lidi nedomluvili. A hlavně je snadné nainstalovat emulátor a stáhnout hotovou profi zpracovanou hru, ale udělat vlastní to dá sakra práce a vyžaduje to nemálo dlouhodobé motivace, kterou tedy nikdo vlastně nemá, protože příčina proč tu wow servery jsou přece vychází z potřeby, hrát někde zdarma tu krásnou namakanou a nablízkanou hru. To není slučitelné ani s provozem velkých projektů ani s tvorbou vlastní hry. Cílem je hrát a ne tvořit hru. A kde vůbec skončil české MMORPG Immortal World? On za velkými projekty musí být celé týmy a taky nějaký kapitál a finanční motivace pro členy týmu, aby to bylo dlouhodobě udržitelné.

     

    S tím slučováním serverů je hrozně moc problémů technických i koncepčních. Někdy není špatné prostě přehodnotit dosavadní vývoj a začít odznova s čistým štítem a dělat věci lépe. Ono většinou platí, že z neúspěchu se poučíme mnohem více než z úspěchu.


  2. Dobré počty... 80% z VIP * 0 = 0

     

    Je to celé naprostá utopie a podle mých zkušeností všichni, kdo chtěli hosting zadarmo nakonec prokázali, že sliby chyby a že to ani s projektem nemyslí vážně. Navíc co když VIP bude 10 tisíc a hosting by reálně stál třeba 1000 Kč? Pak by admin dobrovolně odevzdával víc než by musel? Dobrá utopie.

     

    Ceny hostingů jdou stále dolů a jednou bude vps hosting s omezením zadarmo stejně jako je někde internet zadarmo, webhosting, youtube video hosting či email zadarmo. Je to jen otázka reálných nákladů na malou kapacitu, kde dnes by někdo dal VPS s 100 MB paměti zadarmo a za tři roky třeba někdo bude poskytovat 500 MB VPS zadarmo.

     

    Každopádně je dobré si udělat průzkum trhu a nalézt nejlevnější varianty.

    Tak např. http://pipni.cz nabízí VPS s 1 GB paměti vybraným projektům zdarma za reklamu.

    Dále tu máme http://xel.cz/index.php?page=cenik&shout=Virtu%C3%A1ln%C3%AD%20servery kde lze provozovat wow server již na 512 MB paměti za 150 Kč/měsíčně

    No pak tu máte můj skromný hosting http://www.zdechov.net/hosting, který bude teprve muset srovnat ceny s konkurencí

    A pak je tu plno dalších nadšenců jako http://vpsfree.cz/, kde za členství požadují nějakých 300 Kč/měsíc

    A jednou nás stejně všechny převálcují globální poskytovatelé výpočetní kapacity jako http://aws.amazon.com/ec2/pricing/

     

    Takže kdo dnes chce provozovat free server, tak může začít ihned a stačí mu platit pár set za výkonný hosting a může se tak naplno věnovat tomu co umí nejlépe, tedy hraní a starání se o běh emu.

    • Upvote 1

  3. Tak jistě, hosting u páteře je jiná liga a tomu se ani nesnažím konkurovat. Naše malá skromná síť má rychlosti víc než dobré na poměry bezdrátu a malých obcí ceny jsou výrazně nižší než u celorepublikových operátorů. Naopak se ptám sám sebe, zda má stále cenu zrychlovat do závratných rychlostí. Ocení vůbec domácí klienti 30 Mbit nebo 60 či 100 Mbit internet do domu? Jak jej vlastně dokáží využít? Při posledním zvýšení maximální rychlosti se průměrné zatížení skoro nezvýšilo. Jediné co by tyto kapacity dokázalo využít je dnes HD video, ale i to má svou omezenou kapacitu třeba 2-10 Mbit v MPEG4. No mít v server s gigabit přípojkou je jistě luxus, který by využily tak maximálně video servery jako youtube. Na plné 100 Mbit lince by wow server mohl mít tisíce hráčů, a přestože je to dnes technicky a cenově možné, tak to stejně už nikdo nenaplní. Tedy postupně se doba posouvá směrem k vyšším kapacitám, kde pokud budou mít uživatelé doma třeba 100/20 Mbit a výkonný server si můžou koupit za 10 tisíc, tak si jej můžou v klidu provozovat doma. Pak jediná výhoda hostingu je dostupnost a to, že se o to nemusí klient fyzicky starat. Nakonec první fáze virtualizace dnes umožnila vytvářet několik serverů na jednom fyzickém a měnit parametry serveru za běhu. V další fázi už půjde o cloud computing a servery se budou automaticky přesouvat a sdílet po síti, takže obsluha už nebude ani muset vybírat, na kterém fyzickém virtuální vytvořit.

     

    Jo kde jsou ty časy, kdy jsem rozjížděl wow server v omezeném prostředí na winxp pod vmware server na linuxu. Tehdá se hráči hrnuli sami ve velkém všude, kde to rozumně fungovalo. Dnes to mají nováčci i starousedlíci těžší.


  4. Tá agregácia 1:32 je úžasná :D

     

    Ironie? Tak přestože na rozdíl od velkých telko operátorů nabízíme symetrické rychlosti internetu i na wifi, tak odchozí linka je zatížená jen málo. Většina běžných domácích klientů internet používá převážně na stahování, takže upload je většinou nevyužitý. A při dnešních rychlostech stáhnout co potřebují během chvilky. Navíc ta agregace je maximum. A i při stejné agregaci se koncové rychlosti v různých sítích mohou značně lišit. A pak samozřejmě nižší agregační poměr by znamenal zvýšení koncové ceny a nižší celkové sdílení a možné využití linky. Takže je to nastaveno tak akorát.

     

    Co se týká herních serverů a hostingu, tak při počtech hráčů do 100 online bohatě stačí třeba 4 Mbit, takže nějaká agregace pak je celkem nepodstatná. V nějaké serverovně u páteří nabídnou 100 Mbit či gigabit přípojku a mají tam agregaci třeba 1:1000 nebo více s tím, že tu kapacitu je stejně málokdo schopen nějak reálně využít a navíc často omezují průtok na měsíční traffic nebo to prostě dynamicky zaříznou pomocí FUP pokud si někdo moc vyskakuje. Takže v dnešní době není problém ani internet ani hardware a spíše jde více o knowhow a technickou podporu.

     

    Jinak pro zajímavost graf zatížení odchozího směru http://stat.zdechov.net/centrala/?Measure=2


  5. Tak mám o tom jen kusé informace co jsem to pár dní zkoušel, ale to bylo taky před rokem. Tehdy to bylo v rané fázi podobně jako kdysi wowemu. Začínal jsem na wowemu 1.4 a to bylo podobné, tehdy jsem byli rádi, že šlo vůbec sekat a kouzlit. Takže záleží, pokud chceš kvalitu, tak určitě ofík, kde je to zaručené. Pokud jsi typ co se dokáže zabavit i s málem a má rád rozvoj, tak free nebudou problém. Mě osobně tam nesedly moc ty postavy, jsou takové moc dokonalé, moc krásné a mladé. Po instalaci tam byla automaticky korejština a dohrávala se tam v souborech angličtina, takže jsem tehdy usoudil, že by to mohlo jít celkem snadno přeložit.


  6. Na tuto otázku přece dokáže celkem obsáhle odpovědět google.

    Třeba nějaký seznam AION serverů je zde http://top-server.cz/index.php?i_cat=23

     

    Jeden takový projekt jsme hostoval a zkoušel se tam připojit a hra vypadala velmi pěkně po grafické stránce. Prej to běží na Cryenginu, který poháněl i známou hru Far Cry. Který emu tam používali si už nevzpomenu. Mohli to dotáhnout tehdy vysoko, ale jak už to u free serverů bývá, tak se tomu věnovali blbě a hráči byli nuceni pak přejít jinam.

     

    Funkčnost emu je dostatečná na hraní a nakonec začátky WoW byly přece také velmi zajímavé a dobře se na ně vzpomíná, jak spousta věcí fungovala blbě jednodušeji a přitom zábavně.


  7. Celkem dobrý vtípek. Uvedená třída nedělá vlastně vůbec nic nového a nikde tam nevidím žádné nadstandardní "zabezpečení". Je to klasické ověření jménem a heslem jako to dělají přece všichni.

     

    Jinak ta třída je výsměch z toho důvodu, že vlastně zaobaluje to co už dávno umí mysqli. Tedy ukázkový kód bez té tvé třídy by vypadal téměř totožně a dělalo by to to stejné.

     

    $db = new mysqli('localhost', 'user', 'password', 'schema');
    $db->query('SET NAMES utf8');
    $db->query('Nějaký kvalitní SQL dotaz...');
    $db->close();

     

    Takže co nabízí tvá třída navíc oproti mysqli krom vyšší komplexity?

     

    Tedy když už bys chtěl rozšířit možnosti třídy mysqli, tak bys měl využít dědičnosti. Vlastnictví bys měl použít ve složitějších případech, kdybys dělal třeba zobecněný přístup k více databázovým systémům.

     

    class db extends mysqli
    {
     var $Host;
     var $User;
     var $Password;
     var $Schema;
    
     function connect()
     {
       parent::__construct($this->Host, $this->User, $this->Password, $this->Schema);
       $this->query('SET NAMES utf8');
     }
    }

    • Upvote 1

  8. Smiř se s tím, že můj server bude lepší.

     

    To mi připomíná ty hlášky co se tu jednu dobu objevovaly jako "perspektivní server" nebo "server má velký potenciál". Holt to je jako s volbami, zpočátku velké plány a sliby a pak jak dojde na tvrdou práci, tak skutek utek.

     

    Nemáš co nabídnout, požaduješ víc, než kolik sám zvládneš a to ještě na neexistujícím serveru. To je fakt utopie...


  9. Jo a jinak zápis "$server" je kvalitní ukázka neznalosti jazyka PHP a ukázka nekvalitního amatérského kódu.

    Aneb jak to dělat složitě a neefektivně, když to jde čistě a efektivně...


  10. Apache2, MySQL, realm daemon, world daemon. Všechno pod jednou střechou. :diablo: Něco kolem 300 - 350 MB RAM si to vezme tak jako tak, a když neswapuješ na disk, pak to roste a kolikrát i celkem zbytečně. :D

     

    http://minimal.zdechov.net/

     

    Reálná čísla ukazují, že aktuální mangos si vezme včetně mysql ve výchozím nastavení dobrých 400 MB. Ty to tady popisuješ, jako by to bylo naprosto bez problémů a všem jsi to doporučoval. 512 MB je málo a na solidní provoz to nestačí. Tedy je to pak na úkor zátěže CPU a disku, protože se lecos v paměti nedá udržet a navíc, kdo by dnes provozoval server bez funkce Line of sight.

     

    Tedy celé je to o tom, provozovatel musí provést různá krizová opatření a hodně se omezovat, aby to mohlo fungovat. Např. už při kompilaci emu na serveru docházela paměť a použít parametr -j pro využití více jader jaksi ani nebylo možné, protože by to chtělo další stovky MB. Můžeš tedy tvrdit, že 512 MB je existenční minimum, 1 GB je minimum pro běžné použití a doporučeno je třeba 4 GB.

     

    Poděl se o nějaké reálné údaje k zatížení tvého systému a vzpomínky, kolikrát ti došla na serveru paměť.


  11. Alespoň co se změnilo, že už požaduje 768 MB namísto 512 MB. 512 už mu není dost dobrých zadarmo. No a zapomněl tam napsat, že chce windows hosting zdarma a ne linux, protože ten neovládá a i na poskytnutém hostingu zdarma nemá vůbec trpělivost se to naučit a rozběhat to trinity. Takže shání hosting a v případě linuxu i někoho, kdo mu to udělá.

     

    Jinak těch 512 MB skutečně na rozjezd stačí... http://minimal.zdechov.net/

     

    Ale vysvětlujte to těm mladým nováčkům co by chtěli mít vše jednoduše, zadarmo a nejlépe hned na jedno kliknutí.


  12. V reálném provozu ale narazíš na to, že potřebuješ nezávisle spouštět a zastavovat jednotlivé světy, kterých dnes bývá z pravidla na serveru více (např. hlavní a GM test svět). Tedy bylo by potřeba upravit nějak ten skript pro ovládání služby mangos a umožnit parametrický start/stop/restart/status jednotlivých světů a nebo je prostě oddělit na jednotlivé skripty pro každý svět zvláště.

     

    Mimo to, všechno je to příliš složité pro začátečníky nebo průměrně znalé správce.

     

    Dále není v návodu zmíněno, že pokud někdo nechce zápasit se službami a chce jednoduše spouštět něco při startu, tak může využít i skript /etc/rc.d/rc.local či /etc/init.d/rc.local, kde nakonec si vloží odkazy na své skripty spouštěné při startu zaobalené pomocí onoho screenu.

     

    Dále služby lze minimálně na Fedoře standardně ovládat i pomocí zástupného skriptu service, takže pak stačí

    service mangos start

    service mangos stop

    atd.

     

    Na Debianu nutno instalovat balíček apt-get install sysvconfig

     

     

    Mimo to na Fedoře lze vypsat a ovládat spouštění služeb pomocí programu chkconfig <služba> on/off

     

     

    Jinak informace bys mohl přepsat do wiki, kde je možné je lépe provázat odkazy.


  13. No osobně jsem nikdy nezkoušel jak moc dolů to může jít, ale každá komponenta něco bere. Virtuální servery běžící na OpenVZ swap ani nepodporují díky své koncepci, takže nastavuju natvrdo danou kapacitu tedy 512 MB. Nově vytvořený stroj s běžícím pár službami jako apache zabere v paměti tak 60 MB na i386. Web server se vyhodí pryč a tím se ušetří. Dále Mysql si taky vezme něco a má nastavení v my.ini, kde se dají najít i další ukázkové nastavení po mysql servery s šablonou tiny, small, medium, huge, či vlastní nastavení, takže tam se to určitě také dá skrouhnout a nechat to více tahat z disku a počítat řazení procesorem. No a emu kolik si vezme? Kdo ví, to je třeba zkusit a změřit. Další věc co se dá ořezat je ScriptDev2 :)

×