Jump to content
  • Announcements

    • Xmat

      Pravidlo pro postování v TTT

      Do sekce Tipy, triky, tutoriály nepatří žádné dotazy.   Postujte sem vaše návody, tipy a různé další věci jež uznáte za vhodné sdělit zdejšímu osazenstvu, ale veškeré dotazy směřujte do sekce Všeobecná diskuse.
    • Replik

      Seznam návodů a důležitých témat v této sekci

      Pro lepší přehlednost jsem vytvořil tento seznam, který vás, méně zkušené, lépe provede touto sekcí. Věřím, že zde najdete, co hledáte. Vypsané jsou návody, které jsou oficiálně uznané jako návody. Běžné diskuze, které neposkytují postupy a rady zvěřejněny nejsou.   Instalace vlastního MaNGOS Serveru Díky těmto návodům budete (měli by jste být) schopni vytvořit a následně spustit váš vlastní server. Nastavení je pro verze s i bez datadisku.   Instalace MaNGOS Serveru (bez datadisku TBC) - Autor Benny Instalace MaNGOS Serveru (s datadiskem TBC) - Autor Malfik Instalace MaNGOS Serveru v prostředí Linux - Autor charlie Instalace MaNGOS Serveru v prostředí Linux - Autor kupkoid   Chyby a jejich řešení při přihlašování k serveru - Autor Cybe   Zálohování uživatelských dat   Dávkový soubor (BAT soubor) pro vytvoření SQL záloh - Autor Replik   Kompilování - tvoření vlastních release (revizí)   Tvorba kompilací pro Win32 (MangoScript) - Autor bLuma   Ostatní - těžko zařaditelné, ale neznamená to, že nejsou dobré   VIP Systém - Autor charlie Tvorba Webových stránek pro MaNGOS - Autor zahuba Tvorba teleportačních NPC (MangoScript) - Autor Replik Registrační web (původně předělaná SPORA) Funkční pro Antrix i MaNGOS - Autor Replik Nastavení a spuštění Minimanager pro MaNGOS - Autor BlackMartin Nastavení MaNGOS Website - Autor Artorius   Samozřejmě jsou zde i jiné návody, ale tyto jsou nejvíce používané, proto věřím, že vám budou nápomocné. Tuto sekci budeme upravovat podle potřeby. Pokud by jste něco nenašli nebo si nevěděli rady, hledejte na fóru a teprve potom založte vlastní topik. Pokud nějaký autor vytvoří kvalitní návod a chtěl by ho zveřejnit i v tomto seznamu, doporučuji, aby mi napsal zprávu skrze PM.   Díky a přeji hezký den na WoWResource   Replik
    • Aristo

      Příspěvky tam, kde nemají co dělat

      Dodržujte zákaz přispívání do topiků s repaky pokud si to zakladatelé nepřejí!! Opakované psaní příspěvků bude trestáno warnem.
    • Aristo

      Používání spoilerů

      Poslední dobou má většina uživatelů fora zvláštní nutkání postovat extrémně dlouhé texty nebo kódy, které zabírají v nejedenom případu i 80% obsahu celé stránky a hodně tak zvedají nepřehlednost v topiku. Chtěl bych všechny uživatele požádat, aby při postování citací, jakýchkoliv kódů, errorů, atp... delších než 30 řádků používali funkci spoileru.   Funkci vyvoláte příkazem [spoiler] text [/spoiler]   Ukázka:  
Sign in to follow this  
Clant

Serverovna - idea, myšlenky, nápady, diskuze

Recommended Posts

Zdravim,

 

po dlouhé době se zde zase ukazuji, o něco jsem zestárl atd atd atd. Abych přešel rovnou k věci. Poslední dobou se mi v hlavě honí myšlenka serverovny, samozřejmě je to celé bráno zatím teoreticky, je spousta věcí který nevim jak fungují, či jak rozfungovat, dále je zde spousta mojich myšlenek, o kterých bych rád diskutoval. Všechny bych chtěl předem upozornit, je to je možná vidina do budoucna, pokud nedojde k realizaci aspoň se něco přiučim a něco navíc pochopim.

 

Uvítám každého člověka, který dané tématice rozumí či pokud nerozumí...tak vůbec nevadí, může vynést jeho laický názor na věc či dotaz.

 

Začnu asi první věci, která mi dneškem dloube hlavu. Představa, že mam místnost, vše zajištěné a vede mi teď kabel do serverovny, kterej končí v routeru a na druhé straně se mi bude dělit dál. Jednou věcí by bylo, co za zařízení použít, respektivě od jaké společnost. Cisco? D-Link? Ovislink? Osobně bych preferoval Cisco, přece jenom, je to společnost která má s síťovými aktivnímy prvky co dočinění. Od toho vede další dotaz, (představa) do serverovny mi vede kabel, 1GB linka jak teď šikovně distribuovat rychlost mezi servery? Něco málo jsem četl o technologii QoS (Quality of Service), čili Bandwith managment. Od toho je další dotaz, jak správně volit rozdělení linky? Koneckonců, dejme tomu, že mám 100MBs linku a 10 serverů, u spousty serveroven je nabízeno 100MB sdílené či 100MB garantovaný, podivám se na sdílenou nabídku, mám 100MB linku a 10 serverů, agregace 1:10, v tenhle moment musim nastavit buď minimální nebo maximální využití linky. Co je lepší? Dát serveru minimum 5MB třeba a o zbytek ať se poperou, či každému dát maximum 10MB? Nedostávám se pak do nabídky garantovaný linky?

 

To by bylo asi pro začátek, jedna z mojich myšlenek (dotazů??). Doufám, že Vám to nebude připadat moc dětinský k smíchu či tak, budu rád za každou zkušenost a za každého kdo bude diskutovat. Toto co jsem napsal je opravdu minimum, potřeboval bych si zaplatit nějaký síťového technika, který by si semnou povídal osobně někde, je hrozně moc dotazů. Ještě jednou díky

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cisco - vážne dobrá značka aj keď drahá

Rýchlosť čo tam bolo 5MB najčastejšie od 50Mb hlavný peer a od 4Mb zahraničia a iný peery...ale názor na toto asi taký že byť ako každý iný nieje nič nové ;) takže najlepšie by bolo ak by to nebolo len tak ale vyhradené za meníš príplatok zo skúseností viem že sa to dá :P

Ako rýchlo distribuovať rýchlosť? 1 kábel asi jedna koncová IP na kábel predpokladám takže do 1Gbps stačí klasická kabeláž ak niekedy nad 1Gbps napríklad 10Gbps tak to už optické vlákna ten router od Cisco ale je to strašne drahá záležitosť...nevravím radšej o switchy

Agregace 1:10 klasika 1:8 1:13 nič nové...s tým nikoho asi tak lachko nezaujmeš ale problém ak nieje linka 10Gbps tak tých 1Gbps sa rýchlo zaplní ak tam bude plná rýchlosť linky

A mám to aj ja tak na VPS je tam do 6.4Gbps takže plný výkon linky

10MB to je tak akurát pre 85% užívateľov ostatný potrebujú viacej. Garantovaná link? vieš za kolko to chceli mne predať? 1Mb za 30€ mesiac to by som mal 100Mb za 3000€ no netlačím peniaze ;) takže tu by som pouvažoval o cene

Serverovna...prostredie no prilákať zákazníkov to treba a preto treba miestnosti prístupné zabezpečené a dobre vybavené takže aby sme zobrali fúrik dynamitu a šli vykradnúť banku

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nejsem odborník, takže to co ti řeknu je spíše laický názor...

 

Vytvořit si serverovnu, to není špatný nápad, jde ale o realizaci, o peníze, čas a kvalitu...

Každopádně pokud ti do serverovny vede 1Gb/s konektivita, není dobré garantovat 100mb/s, jde o reklamu, o tom aby si nakonec našel nějaké zájemce, kteří budou do tvé serverovny vkládat stroj a budou platit nemalé peníze... Nejsem si jist, jestli ti vůbec k něčemu moje kecy budou, ale já kdybych měl takovou možnost, mít serverovnu... Tak nabízím to co jiné serverovny většinou nenabízí... a to konektivitu 10mb/s (dl/up), pak třeba 50mb/s a 100mb/s

 

Rozdělit LANy, hmm.. mám router od D-Linku za 1.590,- a jsem spokojen, má hezké prostředí, kde můžu nastavit jakou rychlost připojí do jakého LANu.. ale to umí asi každý router... Pokud do tohodle pujdeš, bude třeba kvalitní Router, takže radím napsat do nějaké novější, méně známe serverovny a poptat se na jejich začátky, zda by ti nedarovali nějaké zkušebnosti...

Share this post


Link to post
Share on other sites
méně známe serverovny a poptat se na jejich začátky, zda by ti nedarovali nějaké zkušebnosti...

 

v dnešnej dobe je know-how drahé a to veľmi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Já osobně bych u linky volil možnost, dát každému 5MB, a prodávat to s garantovanými 5MB, a o zbytek ať se poperou s tím, že by jsi kontroloval kdo co jak zatěžuje, v případě že někdo používá server na 'blbosti' a sotva vytíží 1mb limit v jeho špičce a druhý server využívá všech 5 + se pere o co nejvíc to jde, tak buď přerozdělit, zvětšit druhému na úkor prvnímu, nebo říct kupujícímu že to přetěžuje, ať si zaplatí nesdílenou linku :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

po krátke odmlce se zase ozývám, dnes jsem celou věc diskutoval s osobou, která má s tímhle zkušenosti. Technologicky už to neni tak hrozný, hodně věcí jsem vygooglil, zjistil etc.

 

Teď je hlavní myšlenka, jak přilákat lidi, neboť serveroven je spousta a skoro všechny jsou stejné, liší se jenom cenou a kvalitou služeb. Jak se umístit mezi ně a začít prosperovat -> mít klientelu. Zkusim sestavit nějakej hrubej průzkum a rozeslat na pár serverů jako anketu.

 

Samozřejmě, můžete přidat Vaší poznatky, co by jste ocenili atd.

 

Díky

Share this post


Link to post
Share on other sites

Plno lidí by ocenilo asi restartovatelnou zásuvku přes https nebo přes nějaké rozhranní.

Každej nemá na kvalitní server :-) Via se někdy sekne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Já se v poslední době po serverovnách trošku koukám a hledám něco co by mi vyhovovalo. Pro mě osobně by měla být možnost hostovat 2U server (šuplík) a mít nízké ceny za elektřinu (tudíž mít co nejlepší tarif na elektřinu). A pak asi vyvážená linka např. 10/10 nebo i 5/5, protože mnoho serveroven poskytuje např. minimálně 100/100, což je mi k ničemu.

 

Ale to jsou jen moje osobní potřeby, ostatní na tom mohou být jinak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možná by bylo také dobrý, mít tam vlastní stroje a ty pronajímat. Prostě zákazník (klient) shání třeba jenom hosting nějaký, protože nemá na nějaký stroj. Tak si za nějaký poplatek pronajme ten co tam budeš mít umístěn ty. Tohle by bylo taky dobré. Mít možnost navolit si OS.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ZechY on nechce pronajimat dedik ,ale chce poskytovat misto pro servery.

 

Pokud bude mít dostatek místa, tak může rozšířit svoje nabídky. Každému může vyhovovat něco jiného.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nízká cena, nabídky od nízkých konektivit (jak psal xmat), resetovatelná zásuvka, 24/7 dohled nad serverovnou, kamerový systém na servery, které tam jsou a na obsluhu (obraz by byl přístupný v nějaké administraci po loginu), možnost fyzického přístupu k serveru, samozřejmostí by měli být věci jako pracovní stolek a nářadí (na opravu PC v serverovně, myšleno tak že když se mu něco rozškube přijede s ramkou a vymění jí na místě) nápadů mám mraky, pak ti je pošlu na ICQ

Edited by Fiki

Share this post


Link to post
Share on other sites

K založení serverovny, potřebuješ hlavně počáteční kapitál, myslím že jeden mega by stačilo. Dále by Tě čekalo obrovské množství papírování. Dále by si potřeboval více zkušených lidí, jelikož sám řídit serverovnu nemůžeš. Btw jakto vím? S mým společníkem jsme cca před 2 lety zakládali vlastní síť, momentálně máme asi 30 uživatelů, a sežralo již 300 000 Kč, pokud vemeš optiku, rack, switch, antény. Je toho fúra a pokud by jsi se do toho opravdu pustil tak ti mohu popřát jen hodně štěstí a pevné nervy ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mega by stačil? když nemá ani natáhnutý dráty a barák kde to bude? tak to přidej, dobrá serverovna musí mít Klimatizaci, Náhradní zdroj el. proudu (většinou diesel)... už jen ten barák stojí tak 2-3M aby byl v dobrý lokaci.

 

A myslím že kapitál není to hlavní na dlouho už je jen teoretická část (náčrt sítě atd.) a když jsi "amatér" trvá ti ta teoretická strašně dlouho, kapitál? banky ti půjčí...

Edited by Fiki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ohledně zabezpečení (jako je EZS či kamerové systémy) s tím už zkušenosti mám, tatík v tomhle směru podniká a jezdím s ním po stavbách, takže v tomhle vim. Základní zabezpečení přes EZSku, kamery (přístup z internetu), kouřová čidla a jiné další prvky zabezpečující bezpečnost objektů...znám :).

 

Další věcí jako je vzdálený restart zásuvky, na toto již existují hotová řešení, ale je to celkem drahá sranda s omezením spotřeby každé zásuvky, ale s tím já dejme tomu počítám.

 

Jak jste se bavili o financích, když vynecháme objekt (budovu) tak to na nějakej milion vyjde. Pro příklad, diesel agregát o výkonu 10kW stojí zhruba 250 000,- Kč (bazarově), UPSka o výkonu 6,4kW 86 000,- Kč (100% zátěž tj. 6,4kW udrží kolem 6 minut, tj čas jak dlouho má diesel agregát, aby naběhnul). Dále se musí počítat klimatizace, které taky musí běžet když vypadne proud. Výkon klimatizací se počítá, aby odpovídal 80% spotřeby serverů (zákon o zachování energie) a jiných prvků, které baští elektriku a vyzařují teplo, teoreticky stačí 80% spotřeby serverů, ale prakticky je lepší vzít 100% spotřeby serverů (tj. kolik energie můžou servery baštit, tak výkonnou mít klimatizaci). To jen tak okrajově k financím.

 

Teď tady sepíšu Vaše nápady a návrhy, co by jste ocenili. Samozřejmě budu rád, za každý další poznatek, abych to zde mohl doplnit.

  • restartovatelná el. zásuvka
  • rack a policový systém (rack = 1U, 2U atd.. police = ATX case)
  • datové tarify (5,10,20,50,100), garantované či sdílené
  • kamerový systém přístupný přes webové rozhraní
  • fyzický přístup k serveru + pojízdná konzole (monitor, klávesnice, myš a základní nářadí)

 

Děkuji za Vaše příspěvky a za tuto diskuzy. Pokračujme dále

Edited by Clant

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pokud jde s PC do serverovny nějaký nováček a bude si tam ten PC instalovat a nebude přesně vědět co a jak. Tak aby mu byl po ruce nějaký help. Kdyby měl problém, aby ho mohl vyřešit. Je pak ale na tobě, jestli by si tu službu zpoplatnil, nebo nikoli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pokud jde s PC do serverovny nějaký nováček a bude si tam ten PC instalovat a nebude přesně vědět co a jak. Tak aby mu byl po ruce nějaký help. Kdyby měl problém, aby ho mohl vyřešit. Je pak ale na tobě, jestli by si tu službu zpoplatnil, nebo nikoli.

 

Jo, pokud ta serverovna vznikne, tak je například tohle ve službě managed serverů, s Clantem jsme mluvily, pokud to výjde tak budu jeden z prvních co to bude vědět :)

Plánovaný jsou Dedicated Servery, Managed Servery, VPS, Vnitřní MySQL síť a pár dalších věcí...

Edited by Fiki

Share this post


Link to post
Share on other sites

teď mě napadlo třeba zdarma nebo za malý poplatek zapůjčení HW myslím třeba když odejde dejme tomu RAM tak mít možnost že nějaký technik tu RAM vymění aby se nemusela v rychlovce kupovat a jezdit do serverovny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To co napsal kamtar je zajímavá věc, určitě užitečná. Možná by bodla i možnost okamžité obnovení zálohy na speciální server provozovatele, kde by to mohlo být dočasně provozováno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To co napsal kamtar je zajímavá věc, určitě užitečná. Možná by bodla i možnost okamžité obnovení zálohy na speciální server provozovatele, kde by to mohlo být dočasně provozováno.

 

Od kdy má serverovna na starosti zálohování ?

(nechtěl jsem do téhle diskuze zasahovat,ale tohle mi nedalo)

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Přesně tak, maximálně nějakou sdílenou složku na zálohy (placenou), jinak serverovna nic takového na starosti nemá. Jinak se zapůjčením HW je to určitě dobrej nápad, ale uvědom si kolik je typů RAMek, procesorů atd... Je to trochu nesmysl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Musím se vyjádřit k zápůjčce HW - je to slušně řečeno nonsens. Takhle by sis moc nevydělal. Co odchází v serverech nejvíce? Disky. Kolik stojí disk? Pakatel. Proč bych měl někomu půjčovat svůj disk a proč by on měl podstupovat obnovu dat 2x po sobě? Nedávno jsme instalovali server pro jednu neziskovku a i když s námi byli 2 odborníci (tím myslím opravdu 2 vystudované informatiky s dlouholetou praxí), nebyla to žádná sranda. A to v uvozovkách taky jenom odešel disk. Jít do toho 2x po sobě? Asi bychom se museli zbláznit... K ostatnímu HW - RAMky a CPU se nekazí a když odejde deska, kupuje se nový server. Resp všechny ostatní nemechanické komponenty mají delší životnost, než je morální životnost serveru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

×